politinis dialogas
poltinis dialògas (gr. dialogos – pokalbis), dialògas, dviejų ar daugiau asmenų, institucijų, politinių partijų, profesinių sąjungų, kitų nevyriausybinių organizacijų ar valstybių kaip politinių subjektų, kurių interesai yra skirtingi, bendravimas ir apsikeitimas nuomonėmis tam tikru politiniu klausimu. Politinis dialogas yra veiksminga politinės komunikacijos priemonė bendradarbiavimu grįstai kultūrai. Politinis dialogas vyksta kaip ginčai, diskusijos, kitoks bendravimas ir apsikeitimas nuomonėmis tiesiogiai (pvz., auditorijoje, derybose) ar žiniasklaidos priemonėse.
Pagrindinės politinio dialogo formos yra polemika (atvira viena kitai priešingų nuomonių kova) ir diskusija (apsikeitimas nuomonėmis ieškant bendrų interesų ir jais pagrįsto politinio susitarimo, konsensuso, kuriant būsimosios politinės veiklos programas ir mechanizmus).
Politinis dialogas yra dažna tarptautinių santykių forma, kai valstybės ar valstybių grupės derasi dėl savo politinių, ekonominių interesų apsaugojimo arba siekiant ekonominės, kultūrinės plėtros. Vidaus politikoje dialogas dažniausiai pasireiškia tarp valstybės valdymo institucijų, tarp politinių partijų, valstybės valdymo institucijų ir interesų grupių, valstybės valdymo institucijų ir visuomenės, valstybės valdymo institucijų ir žiniasklaidos. Demokratinėje politinėje sistemoje civilizuotas ir veiksmingas politinis dialogas yra politinės sistemos plėtros lemiama sąlyga, kadangi jis atspindi visuomenės daugiapartiškumą ir interesų įvairovę. Demokratinis politinis dialogas turi remtis jo dalyvių lygiateisiškumu, abipuse pagarba ir pasitikėjimu, jis yra nesuderinamas su jėgos panaudojimu ar grasinimu jėga. Toks dialogas rodo brandžią politinę kultūrą. Efektyvų ir veiksmingą politinį dialogą turi lydėti asimetrinės informacijos ir manipuliacijų nebuvimas, kai skaidriai ir atvirai dalijamasi informacija ir yra gerbiamos abi dialoge dalyvaujančios pusės.
Politinis dialogas yra priešingas politiniam konfliktui, kuris pasireiškia mažiau efektyvia arba destruktyvia, neveiksminga, dažnai ir neetiška politine sąveika.
Atskira politinio dialogo forma yra trišalis socialinis dialogas, kuriam būdingas trijų suinteresuotų pusių – valdžios, darbdavių ir darbuotojų (profesinių sąjungų) organizacijų bendradarbiavimas siekiant priimti ir įgyvendinti kolektyvines sutartis. Tik nepasisekus trišaliam politiniam dialogui yra įmanomos kitos teisėtos darbo konfliktų formos, pvz., lokautai, streikai.
2903