populistai
populstai (lot. populus – tauta), Populstų judjimas (Populist Movement), 19 a. 10 dešimtmečio Jungtinių Amerikos Valstijų Vidurio Vakarų ir Pietų agrarinis reformatorių judėjimas.
Populistų judėjimas susiformavo iš 8–9 dešimtmetyje veikusių fermerių sąjungų, kurios kūrėsi dėl grūdų kainos mažėjimo ir kredito įstaigų trūkumo. Populistų lyderiai 1892 įkūrė Liaudies partiją (People’s Party). Jos programoje buvo numatyta visokeriopa parama fermeriams, grynųjų pinigų kiekio didinimas (išleidžiant į apyvartą neribotą kiekį sidabro monetų, vadinamųjų pigiųjų pinigų), progresinis pajamų mokestis, mokesčių skaičiavimas tik nuo pajamų, geležinkelių, telegrafo ir telefono perdavimas valstybės nuosavybėn, tiesioginis senatorių rinkimas ir kita.
Populistų kandidatas į Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentus J. B. Weaveris per 1892 rinkimus gavo daugiau kaip 1 mln. balsų, Vidurio Vakaruose daug populistų buvo išrinkta į valstijų ir apygardų įstatymų leidžiamąsias institucijas. 1896 populistai su demokratais rėmė judėjimą dėl neribotos sidabro monetų emisijos, su jais iškėlė į prezidentus W. J. Bryaną. Jam rinkimus pralaimėjus populistai dar kurį laiką veikė (dalyvavo 1900, 1904, 1908 prezidento rinkimuose), bet jų įtaką pamažu mažėjo. Kai kuriuos populistų programos teiginius vėliau perėmė Progresyvioji partija.