pramonės produkcijos indeksas
prãmonės prodùkcijos iñdeksas, santykinis statistinis rodiklis, kuris parodo, kaip pasikeitė (padidėjo ar sumažėjo) pramonės produkcijos gamybos mastas per ataskaitinį laikotarpį palyginti su baziniu laikotarpiu.
Individualusis pramonės produkcijos indeksas išreiškia vieno pramonės gaminio, bendrasis (suvestinis) – daugelio įvairių rūšių gaminių gamybos masto pokytį atsižvelgiant į jų lyginamąjį svorį pramonės gamybos struktūroje.
Pramonės produkcijos indeksas bazinio laikotarpio kainomis Iq rodo pagamintos produkcijos fizinio kiekio pokytį neatsižvelgiant į kainų pokyčius ir apskaičiuojamas pagal formulę:
Iq = Σpi0qi1/Σpi0qi0; čia qi – i gaminio kiekis, pi – jo kaina (1 žymi ataskaitinį laikotarpį, 0 – bazinį laikotarpį).
Pramonės produkcijos indeksas galiojusiomis kainomis (atsižvelgiant į infliaciją) Ipq apskaičiuojamas kaip Iq (pramonės produkcijos indeksas bazinio laikotarpio kainomis), pramonės produkcijos kainų indekso pagal E. L. É. Laspeyreso metodą Ip ir kovariacijos indekso Icov (rodo gamybos struktūros pokyčių įtaką gamybos mastui) sandauga:
Ipq = Iq·Ip·Icov = Σpi1qi1/Σpi0qi0; čia Ip = Σpi1qi0/Σpi0qi0, Icov = (Σpi1qi1/Σpi0qi1)/Ip.
Pavyzdžiui, kai Ipq = 1,0296 (Ip = 1,02, Icov = 0,98 ir Iq = 1,03), šie duomenys rodo, kad per ataskaitinį laikotarpį pramonės produkcijos gamybos mastas vertine išraiška padidėjo 2,96 %, o pavienių veiksnių poveikis jo kitimui buvo toks: dėl kainų pokyčių pagamintos produkcijos vertė padidėjo 2 %, dėl gamybos struktūros pokyčių sumažėjo 2 %, dėl pagamintos produkcijos fizinio kiekio pokyčių padidėjo 3 %.
2687