prãšymas, įstaigai ar jos vadovui rašomas raštas, kuriuo ko nors prašoma ar pageidaujama.

Prašymų rūšys

Skiriami prašymai, rašomi administracijai, aptarnaujantiems ir ūkio darbuotojams (pvz., priimti į darbą, perkelti į kitas pareigas, priimti į papildomas pareigas, pratęsti darbo sutartį), mokslo pedagoginiam personalui (pvz., dalyvauti konkurse, priimti į darbą mokslo metams), teismui (pvz., nutraukti administracinės teisės pažeidimo bylą, baudžiamojoje byloje kaltinamasis gali prašyti apklausti liudytojus, atlikti ekspertizę, civilinėje byloje ieškovas gali kreiptis į teismą dėl sprendimo priėmimo už akių, laikinųjų apsaugos priemonių skyrimo, proceso atnaujinimo, ypatingosios teisenos bylose pareiškėjas gali prašyti civilinės būklės aktų registravimo, įrašų atkūrimo), bendrieji (pvz., komandiruoti, suteikti kasmetines, nepanaudotas kasmetines, tikslines, vaiko priežiūros atostogas, atleisti iš einamų pareigų, darbo, pakeisti pavardę), išduoti pažymas (pvz., apie einamas pareigas, darbo laiką, stažą) ir kita.

Prašymą dažniausiai rašo pavienis asmuo, bet gali rašyti ir grupė žmonių (kolektyvas). Dažniausiai rašomas paprastame lape. Įstaigos gali parengti ir specialių blankų, kuriuose tai įstaigai pateikiamus prašymus (pvz., leisti atostogų) rašo jos darbuotojai. Prašymas turi turėti: antraštinę dalį, tekstą ir parašą (parašus), teksto pabaigoje gali būti priedų sąrašas.

Prašymų rengimas Lietuvoje

Lietuvoje prašymas, kaip ir kiti dokumentai, rengiami remiantis Dokumentų rengimo taisyklėmis (2011). Antraštinėje dalyje išdėstoma: viršuje – prašymo autorius (prašytojas) ir jo gyvenamoji vieta, žemiau – žodis Prašymas, data ir vietovė. Prašymas adresuojamas įstaigai, jos padaliniui ar jų vadovui. Adresuojant vadovui, rašomos pareigos. Prašymo tekstas dažniausiai pradedamas veiksmažodžio prašyti esamojo laiko formomis. Po prašomojo veiksmažodžio nusakomas pats prašymas, gali būti dėstomi jo motyvai ar aplinkybės. Prašymo priežastis ir aplinkybes galima išdėstyti ir pačioje pradžioje ir tik paskui nusakyti patį prašymą. Jo tekstą galima baigti įvairiais papildomaisiais ar paaiškinamaisiais sakiniais. Jei prie prašymo pridedama priedų, teksto pabaigoje jie išvardijami. Prašymas pasirašomas paprastuoju būdu (be pareigų nurodymo) ir parašoma prašytojo vardas ir pavardė.

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką