presbiterijõnai (gr. presbyteros – vyresnysis), krikščionys evangelikai, teologiškai priklausantys evangelikų reformatų tradicijai, bet nuo jų besiskiriantys Bažnyčios valdymo forma. Daugelyje šalių presbiterijonai tapatinami su evangelikais reformatais; kartais abi sąvokos vartojamos kartu: presbiterijonų ir reformatų.

Doktrina

Išpažįsta kalvinizmo doktriną, tikėjimo svarbiausi dokumentai – Westminsterio tikėjimo išpažinimas (1647) ir 2 katekizmai. Presbiterijonai pabrėžia Bažnyčios aukščiausiuoju vadovu esant Jėzų Kristų, kuris valdžią įgyvendinąs pats per savo Žodį, todėl atmeta hierarchines popiežiaus ir vyskupų pareigybes bei pasaulietinės valdžios kišimąsi į Bažnyčios reikalus. Visus tikinčiuosius laiko lygiateisiais Bažnyčios nariais; teigia, kad dvasiškiai nuo pasauliečių skiriasi tik tarnavimo būdu, kurį lemia gebėjimai.

Struktūra ir organizacija

Pastorių (kunigą) renka bendruomenė, tvirtina ir ordinuoja aukštesnės instancijos (pvz., sinodas). Presbiterijonų bendruomenėms vadovauja renkamos Vyresniųjų tarybos, lygiomis teisėmis sudarytos iš dvasiškių ir pasauliečių. Tarnysčių struktūra ir pavadinimai įvairiose presbiterijonų Bažnyčiose skirtingi: tradiciškai vyresnieji skirstomi į seniūnus (renkami iš pasauliečių) ir mokytojus, t. y. dvasininkus. Turi aiškias tarpbendruomeninio bendradarbiavimo struktūras su 3–4 pakopų atstovavimo sistema: parapijos vyresniųjų sueiga, distrikto sinodas (presbiterija), provincijos sinodas, nacionalinis sinodas (todėl presbiterijonų Bažnyčios valdymas vadinamas sinodiniu-presbiteriniu); tuo skiriasi nuo kongregacionistinės struktūros Bažnyčių.

Istorija

Presbiterijonų bažnytinė struktūra buvo kuriama pagal žydų sinagogų principus ir NT vyresniųjų tarnystės įgyvendinimo pavyzdį. Ją pagrindė J. Kalvinas, U. Zwingli, Martinas Buceris (1491–1551). J. Knoxo pastangomis 16 a. pabaigoje presbiterijonai įsitvirtino Škotijoje.

Kai kuriose šalyse (Kanadoje, Australijoje, Indijoje) 20 a. presbiterijonai susivienijo su kitomis evangelikų bažnyčiomis. Dauguma presbiterijonų Bažnyčių priklauso Pasaulinei Reformatų Bažnyčių Bendrijai arba Pasaulinei Reformatų Draugijai (World Reformed Fellowship, WRF).

21 a. pradžioje daugiausia presbiterijonų bendruomenių buvo Jungtinėse Amerikos Valstijose, Meksikoje, Pakistane, Sudane, Pietų Afrikoje, sparčiai plinta Azijoje (ypač Pietų Korėjoje). Presbiterijonų bažnytinio valdymo principais vadovaujasi Lietuvos Evangelikų Reformatų Bažnyčia.

473

-reformatai

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką