prigimtnės téisės, individo prigimtinės galimybės, kurios garantuoja jo žmogiškąjį orumą socialinio gyvenimo srityse.

Prigimtinių teisių svarba

Prigimtinės teisės yra neatsiejamos nuo individo, nesusietos su teritorija, tauta, prigimtinių teisių žmogus turi nepriklausomai nuo to, ar jos įtvirtintos valstybės teisės aktuose, ar ne. Prigimtinės teisės yra pamatinės ir nekintančios, neatimamos teisingos, universalios, sukurtos visiems laikams ir visiems žmonėms, pvz., teisė į gyvybę, laisvę, garbę, orumą, įsitikinimų turėjimą ir laisvą jų reiškimą, privataus gyvenimo, nuosavybės neliečiamumą ir kita. Remiantis prigimtinėmis teisėmis plėtojamos ir pildomos visos kitos teisės.

Neatimamų žmogaus teisių apsauga yra kiekvienos demokratinės valstybės uždavinys (tai ypač akcentuojama Konstitucijoje), todėl pozityvioji teisė, prieštaraujanti prigimtinėms teisėms, turi būti pakeista tokia teise, kuri remtųsi prigimtiniais įstatymais, lemtų prigimtinės teisės realizavimą. Tarptautinėje ir nacionalinėje teisėje prigimtinės teisės įtvirtinamos teisės aktuose, nustatomi jų apsaugos standartai.

Raida

18 amžiuje intensyviai besiplėtojantys ekonominiai santykiai ir žmogaus teisinės apsaugos teorinių pagrindų suformulavimas prigimtinės teisės teorijose lėmė pirmųjų Europoje civilinių kodeksų (1756 Maksimiliano Bavarijos civilinio kodekso, 1794 Prūsų visuotinės žemės teisės, 1797 Austrijos, 1804 Prancūzijos civilinių kodeksų) sukūrimą. Moderni žmogaus teisių apsauga siejama su JAV nepriklausomybės deklaracija, Prancūzijoje priimta Žmogaus ir piliečio teisių deklaracija (1789), kurios dauguma nuostatų perkelta į Europos valstybių konstitucijas.

20 amžiuje–21 amžiaus pradžioje neatimamos žmogaus teisės, kurias tiesiogiai pripažino tarptautinė bendruomenė, įtvirtinamos deklaracijose, konvencijose.

Svarbiausi žmogaus teisių dokumentai

Pagrindiniame tarptautiniame žmogaus teisių dokumente – Visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje – skelbiama, kad visiems žmonių giminės nariams būdingo orumo ir lygių bei neatimamų teisių pripažinimas yra laisvės, teisingumo ir taikos pasaulyje pagrindas.

Europos žmogaus teisių konvencijoje įtvirtinta, kad susitariančios šalys garantuoja kiekvienam jų jurisdikcijoje esančiam asmeniui teises ir laisves, apibrėžtas atsižvelgiant į Visuotinę žmogaus teisių deklaraciją.

Daugelio šalių konstitucijose įtvirtinama valstybės pareiga ginti ir saugoti žmogaus prigimtines teises.

Prigimtinės teisės Lietuvoje

Lietuvoje 1992 Konstitucijoje įtvirtinta, kad žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės.

žmogaus teisės

640

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką