prijungiamàsis sakinỹs, sudėtinis sakinys, kurio dėmenys siejami prijungimo ryšiu. Vienas dėmenų yra pagrindinis, kitas (arba kiti) – šalutinis, jungiamas prijungiamuoju jungtuku, santykiniu įvardžiu ar prieveiksmiu. Jungiamieji žodžiai (arba prijungiamųjų žodžių pirmieji komponentai) įeina į šalutinio dėmens sudėtį ir negali būti perkelti prie pagrindinio dėmens. Pagrindinis dėmuo tradiciškai vadinamas tiesiog pagrindiniu sakiniu, šalutinis dėmuo – šalutiniu sakiniu, nors dėmenys nėra savarankiški sakiniai.

Skiriami du šalutinio dėmens prijungimo būdai: tiesioginis (funkcinis) ir netiesioginis (semantinis) prijungimas. Tiesioginio prijungimo sakinių šalutinis dėmuo tiesiogiai priklauso nuo pagrindinio dėmens žodžių, kurių ypatybės lemia dėmenų ryšį. Tiesioginio prijungimo sakiniai yra: aiškinamieji (veiksnio arba papildinio) su jungtukais kàd, jóg arba netiesioginio klausimo santykiniais įvardžiais ar santykiniais prieveiksmiais (pvz., Man atrodo, kad esu jus matęs; Paklausk, ką ir kaip turėsim dirbti), pažymimieji su santykiniais įvardžiais kurs, ‑, katràs, ‑à, kóks, ‑ià, kàs (pvz., Atėjo svečias, kurio seniai laukiau; Neklausk, ko man reikia), nusakomieji su jungtukais kàd, jóg, koreliuojamais su pagrindinio dėmens įvardžiais tóks, ‑ià, tàs, , prieveiksmiais tap, tek (pvz., Petras pajuto tokį skausmą, jog nenoromis sudejavo; Lauke taip griaudė, kad net sienos drebėjo).

Netiesioginio prijungimo sakinių šalutinis dėmuo savo reikšme siejamas su visu pagrindiniu dėmeniu arba jo sintaksiniu centru – tariniu. Skiriamos sakinių grupės: laiko sakiniai su jungtukais ka, kadà, kõl, ik, lgi ir kitais; priežasties sakiniai su jungtukais kadángi, kàd; sąlygos sakiniai su jungtukais jéi(gu), kàd, nebeñt; nuolaidos sakiniai su jungtukais nórs, kad i, tegù(l) i; tikslo sakiniai su jungtukais kàd, idañt; vietos sakiniai su santykiniu prieveiksmiu ku; lyginamieji sakiniai su jungtukais kap, lýg, tatum, tasi, negù ir kt.; pridurtiniai sakiniai su santykiniais įvardžiais ir prieveiksmiais kàs, kap ir kitais (pvz., Jonas nuolatos triukšmavo, ko niekas negalėjo pakęsti).

Prijungiamasis sakinys gali būti sudaromi su dviem ar keliais šalutiniais dėmenimis, jungiamais prie pagrindinio arba prie kurio nors šalutinio dėmens.

2352

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką