„Prussia“, Mažosios Lietuvos muziejus. Priklausė Prūsijos senovės draugijai Prussia Karaliaučiuje. Įkurtas archeologo E. A. Hageno iniciatyva.

Veikla

Pradžia – Fizikos‑ekonomikos draugijos 1845 padovanotas prūsų archeologijos kolekcija (archeologai E. A. Hagenas, G. Bujackas). Kaupė Rytų Prūsijoje bei Mažojoje Lietuvoje surinktą archeologinę ir istorinę medžiagą. Iki 1923 veikė Prūsijos buvusio karaliaus Frydricho Vilhelmo I rūmuose, Karaliaučiaus pilies pietrytinėje dalyje, nuo 1923 – pilies senojoje dalyje. 1880 eksponatai buvo chronologiškai pagal tematiką išdėstyti 5 kambariuose.

1905 muziejus iš Prūsijos senovės draugijos gavo prūsų archeologinių radinių Prussia rinkinį, 1925 – senųjų ginklų kolekciją. 1916 ekspozicija buvo suskirstyta į šiuos laikotarpius: Proistorė, Ankstyvosios pagonybės laikai (iki 14 a.; tarp kitų eksponatų – radiniai iš Viskiautų‑Kaupo vikingų kapinyno), Vokiečių ordino valdymas (13 a.–1525; ginklai, meno kūriniai), Prūsijos kunigaikštystės laikotarpis (1525–1701; prašmatnūs auksakalių dirbiniai, baldai). Veikė Etnografijos skyrius. Numizmatikos kolekcijoje buvo gausus monetų su Ordino didžiųjų magistrų atvaizdais ir jų antspaudų rinkinys. Muziejaus eksponatai baigėsi 1815 (pasibaigus prancūzmečiui).

Prussia muziejus. Baltų laivinis kovos kirvis (rastas Karaliaučiaus pilies griuvėsiuose)

Muziejuje saugota daug eksponatų iš Mažosios Lietuvos: archeologiniai radiniai iš Kuršių nerijos (Nidos ir Juodkrantės apylinkių) akmens amžiaus gyvenviečių, iš 1886–1914 tirtų Klaipėdos ir Šilutės apylinkėse 2–13 a. senkapių. Buvo įrengtas filosofo I. Kanto kambarys, kuriame eksponuota jo gipsinė pomirtinė kaukė, portretai, sekreteras, skrybėlė, pirštinės, sagos (dalis išlikusių I. Kanto daiktų, jo veikalai eksponuojami 20 a. pabaigoje atstatytoje Karaliaučiaus katedroje įrengtame I. Kanto muziejuje). Daugėjant eksponatų 1936 archeologinė medžiaga buvo perkelta į naujas patalpas, o pilyje paliktas parodomasis rinkinys.

Prussia muziejus. Klaipėdos krašto lietuvininkų medinė spinta

II pasaulinio karo pabaigoje muziejaus vadovų W. Gaerte’s ir W. La Baume’o rūpesčiu jo kartu su Prussios rinkiniu eksponatai buvo paslėpti.

Direktoriai

Muziejaus direktoriai: iki 1872 E. A. Hagenas, 1872–91 G. Bujackas, 1891–1919 A. Bezzenbergeris, 1919–45 W. Gaerte (pastarieji du buvo ir Prussia draugijos pirmininkai).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką