QR kodas su Visuotinės lietuvių enciklopedijos interneto svetainės adresu

QR kòdas (angl. quick response code – greito atsako kodas), dviejų dimensijų optiškai nuskaitomas brūkšninis kodas, kurio paskirtis perduoti informaciją apie objektą į išmanųjį įrenginį. Kode gali būti tekstinė, vaizdinė informacija, nuoroda į interneto puslapį ir kita. Naudojamas prekėms ženklinti ir joms sekti tiekimo grandinėje, t. p. dažnai naudojamas rinkodaros kampanijose, kai nuskenavus kodą galima sužinoti daugiau apie prekę, renginį ir panašiai. Norint nuskaityti QR kodą, išmaniajame įrenginyje turi būti įdiegta programėlė, skirta QR kodams skenuoti ir skaityti – QR kodų skaitytuvas. Įrenginys turi būti prijungtas prie interneto. Informacija QR koduose saugoma pikselių (taškų) pavidalu, kurie yra išdėlioti ant kvadratinės formos tinklelio (matricos). Informacija nuskaitoma optiniu būdu (pvz., naudojant išmaniojo telefono fotokamerą ar specializuotą įrenginį), kodas veikia kaip tarpininkas tarp fizinio ir skaitmeninio pasaulio. Paprastai kodai būna atspausdinti ant kokio nors fizinio objekto: prekės, reklaminio stendo, žurnalo ir taip toliau.

Pvz., Vilniuje, autobusų ir troleibusų stotelės yra pažymėtos QR kodais. Nuskenavus kodą yra parodomas autobusų ir troleibusų atvykimo laikas konkrečioje stotelėje. Naudojant QR kodą, nereikia ranka įvesti stotelės pavadinimo į transporto tvarkaraščių interneto puslapį, taip palengvinamas informacijos pasiekiamumas.

Atsiradus QR kodams buvo manoma, kad jie taps populiarūs tarp vartotojų kaip informacijos dalijimosi priemonė, tačiau jie tapo labiau informacijos į vieną pusę kodais – informaciją teikia ne patys vartotojai vieni kitiems, bet daugiausia įmonės platina savo informaciją vartotojams. QR kodai plačiai naudojami interneto adresams perduoti į mobiliuosius telefonus.

Sukurtas 1994 Japonijoje automobilių dalis gaminančios bendrovės Denso Wave. Pradžioje QR kodais buvo žymimi automobiliai ir jų dalys.

QR kodas buvo kuriamas kaip alternatyva iki tol plačiai paplitusiam brūkšniniam kodui (angl. bar code), nes jame telpa daug daugiau informacijos. Patvirtintas kaip tarptautinis standartas ISO 2000 Tarptautinės standartizacijos organizacijos.

2727

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką