Rachèlė, Biblijos (Senojo Testamento) personažas. Jokūbo mylimoji žmona, Juozapo ir Benjamino motina, Rebekos brolio Labano jaunesnioji duktė. Pirmą kartą Rachelė paminėta Pr 29, 6 kaip piemenaitė, kurią Jokūbas pamatė prie šulinio. Rachelė buvo dailiai nuaugusi ir graži (Pr 29, 17), todėl Jokūbas ją įsimylėjo ir susitarė su Labanu tarnauti pas jį 7 metus, kad galėtų vesti Rachelę. Ją vedė ištarnavęs 14 metų, nes pirma turėjo vesti vyresniąją jos seserį Lėją. Jokūbas mylėjo Rachelę labiau nei Lėją (Pr 29, 30). Rachelė buvo nevaisinga, todėl apimta pavydo, kad sesuo pagimdė ne vieną vaiką, prašė Jokūbo, kad jis susilauktų vaiko su jos tarnaite Bilha. Ji Rachelei pagimdė Daną ir Naftalį. Už mandragoros šaknį (tikėta, kad gydo nevaisingumą) Rachelė leido Lėjai gulėti su Jokūbu. Kai Lėja jau buvo pagimdžiusi septynis sūnus, Rachelė pagimdė Juozapą, pabrėžė, kad Dievas pagaliau atėmė (hebr. asaf) iš jos gėdą, ir vylėsi, kad pridės (hebr. josif) ir dar vieną (Pr 30, 22–24). Jokūbui nutarus pabėgti nuo Labano ir grįžti į gimtinę, Rachelė pavogė Labano stabus (Pr 31, 19). Rachelė mirė prie Efratos gimdydama Benjaminą. Palaidota ne protėvių kape Machpeloje, bet Efratoje, netoli Betliejaus. Jokūbas ant jos kapo pastatė paminklinį akmenį (Pr 35, 16–20). Rachelės kapas nuo seno yra piligrimystės vieta.

Rachelė (dailininkas Palma II Vecchio, Rachelės ir Jokūbo susitikimas, 1515–25, aliejus, Dresdeno paveikslų galerija)

Rachelė dar minima Rūtos knygos pasakojime apie Rūtos santuokos laiminimą (Rūt 4, 11) ir Jeremijo knygos Jeremijo pasakojime apie Rachelę, raudančią savo vaikų (Jer 31, 15). Midrašuose Rachelė minima kaip pranašė, išpranašavusi Jokūbui dvylika sūnų.

Rachelė, kaip viena iš keturių pagrindinių Biblijos moterų, populiari grožinėje literatūroje (T. Manno tetralogijoje Juozapas ir jo broliai) ir ikonografijoje, dažniausiai vaizduojama kartu su Jokūbu. Vidurinių amžių ikonografijoje Rachelė ir Lėja buvo tapatinamos su Naujojo Testamento Morta ir Marija. Rachelė vaizduojama J. von Führicho, L. Giordano, H. van der Goeso, C. Lorraino, Michelangelo, Rafaelio, G. B. Tiepolo, J. Tissot ir kitų dailininkų kūriniuose.

2182

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką