radiospektrometras
mikrobangų spektroskopijos radiospektrometro schema: 1 – mikrobangų generatorius, 2 – sąsaja, 3 – kompiuteris, 4 – temperatūros kontrolės įrenginys, 5 – bandinio kasetė, 6 – galios santykio matuoklis; a, b, c – šakotuvai, R – atspindžio koeficientas, T – pralaidumo koeficientas
radiospektromètras (lot. radio – spinduliuoju + spectrum – vaizdas, vaizdinys + pranc. mètre < gr. metron – matas), prietaisas radijo arba mikrobangų rezonansinei sugerčiai, relaksaciniams procesams, atspindžiui ir pralaidumui medžiagose tirti. Skirtingoms radiospektroskopijos rūšims naudojami skirtingi radiospektrometrai. Tiriant magnetinio branduolių, kvadrupolinio branduolių, paramagnetinio elektronų ir ciklotroninio rezonanso metodais sukuriama elektromagnetinis laukas ritėje arba stovinčioji banga rezonatoriuje. Tiriama medžiaga dedama į ritę arba rezonatorių ir matuojamas ritės arba rezonatoriaus kokybės pokytis. Mikrobangų spektroskopijoje naudojamos bėgančiosios bangos bangolaidyje ir tiriami kompleksiniai mikrobangų atspindžio ir (arba) pralaidumo koeficientai.
Mikrobangų spektroskopijoje naudojamame radiospektrometre iš generatoriaus mikrobangos sklinda bangolaidžiu į kasetę su bandiniu. Dalis jų atsispindi, kita dalis praeina pro bandinį. Šakotuvais krintančios, atsispindėjusios ir praėjusios pro bandinį mikrobangos nukreipiamos į detektorius. Iš galios signalai, nešantys informaciją apie atspindžio ir pralaidumo koeficientus, patenka į sąsają, kuri analoginius signalus paverčia skaitmeniniais, ir duomenys perduodami kompiuteriui. Kompiuteris pagal atitinkamas programas valdo radiospektrometrą (nustato jo dažnį, galią, bandinio temperatūrą ir kita) ir apskaičiuoja medžiagos parametrus.
1410