realusis bendrasis vidaus produktas

realùsis bendràsis vidaũs prodùktas, visų galutinio vartojimo prekių ir paslaugų, kurias šalis pagamina per tam tikrą laikotarpį (dažniausiai per metus) savo teritorijoje, piniginė vertė bazinėmis (gretinamosiomis, lyginamosiomis) pasirinktų metų kainomis.

Nominaliojo ir realiojo BVP skirtumai

Nominaliojo bendrojo vidaus produkto kitimą lemia ne tik pagamintų prekių ir paslaugų kiekio, bet ir jų kainų pokyčiai, dėl to šis rodiklis neatspindi tikrųjų šalies ekonominės plėtros tendencijų, nes nežinoma, kokią dalį einamojo laikotarpio BVP pokyčio, palyginti su ankstesnio laikotarpio BVP, lėmė kainų kitimas (infliacija ar defliacija).

Kainų pokyčio įtaka pašalinama naudojant realiojo BVP rodiklį, kuris įvertina per šiuos laikotarpius pagamintas prekes ir paslaugas tomis pačiomis bazinėmis kainomis ir parodo realų jų gamybos masto didėjimą ar mažėjimą, t. y. šalies ekonominį augimą ar smukimą. Realusis BVP apskaičiuojamas nominalųjį BVP dalijant iš defliatoriaus – BVP kainų indekso, parodančio visų šalyje pagamintų prekių ir paslaugų kainų vidutinį pokytį.

Realusis bendrasis vidaus produktas Lietuvoje

Lietuvos realusis BVP, jo santykis su nominaliuoju BVP ir metiniai pokyčiai 2010–2018 pateikti lentelėje (Lietuvos statistikos departamento duomenys).

1

Realusis BVP per 2019 pakito buvo 4,6 %, per 2020 – 0,0 %, per 2021 – 6,0 %, per 2022 – 1,9 %.

2687

realusis BVP; BVP

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką