Reinas
Renas (vok. Rhein, pranc. Rhin, ol. Rijn, retoromanų k. Rein), upė Vakarų Europoje. Teka per Šveicariją, Lichtenšteiną, Austriją, Vokietiją, Prancūziją, Nyderlandus. Ilgis 1233 km (nuo Artimojo Reino ištakos; kitais duomenimis, 1320 kilometrų). Baseino plotas 198 735 km2 (be Maso baseino; kitais duomenimis, 185 000 km2).
Reinas prasideda Leponto Alpėse (Šveicarija); turi 2 ištakas – Artimąjį Reiną (ilgis 68 km, teka iš Tomos ežero) ir Tolimąjį Reiną (57 km, teka iš Rheinwaldhorno ledyno). Iki Bodeno ežero Reinas teka į šiaurę giliu slėniu tarp Rytų ir Vakarų Alpių (Alpių Reinas; šiaurine dalimi eina Šveicarijos–Lichtenšteino ir Šveicarijos–Austrijos sienos). Tarp Bodeno ežero ir Bazelio (eina Šveicarijos–Vokietijos siena) teka į vakarus Priealpiais; vaga labai vingiuota, yra slenksčių, krioklių (didžiausias aukštis 23 m, prie Schaffhauseno). Žemiau Bazelio (Aukštutinis Reinas; pietine dalimi eina Prancūzijos–Vokietijos siena) pasuka į šiaurę, teka tektonine įduba – Reino (Aukštutinis Reinas) žemuma, sudarydamas platų (iki 10–12 km) terasinį slėnį; vagos plotis 200–500 m, yra senvagių.
Reinas (Vokietija)
Vidurinis Reinas (tarp Bingeno ir Bonos) kerta Reino Skalūninius kalnus. Teka giliu apie 200 m pločio slėniu; vaga vingiuota, jos plotis prie Lorelei uolos – 115 metrų.
Reino krioklys (prie Schaffhauseno, Šveicarija)
Reino žemupys teka Vidurio Europos lyguma; vaga (plotis 400–550 m) ištiesinta, aptverta pylimais. Reino deltą (Nyderlanduose) sudaro 2 šakos. Pagrindinė pietinė šaka – Waalis (teka į vakarus; ilgis 86 km, protaka jungiasi su Masu); kita šaka teka į šiaurės vakarus ir suskyla dar į 2 mažesnes šakas: IJsselį (teka į šiaurę, į IJsselmeerio tvenkinį) ir Žemutinį Reiną (teka į vakarus beveik lygiagrečiai Waaliui, dar vadinamas Leku, Naujuoju Masu; Naujojo vandens kelio kanalu įteka į Šiaurės jūrą). Reino aukštupys patvinsta pavasarį ir vasarą, kita dalis vandeninga ištisus metus. Vidutinis debitas: 1100 m3/s (prie Bazelio), 2200 m3/s (prieš deltą), maksimalus – 12 600 m3/s. Didžiausi intakai: Mainas, Neckaras, Lahnas, Lippe, Ruhras (dešinieji), Moselis, Aare (kairieji). Laivuojamas nuo Bazelio (886 kilometrai). Kanalai (arba jų sistemos) Reino baseiną jungia su Elbe, Emsu, Dunojumi, Marna, Rona, Šelde, Weseriu.
Reino pakrančių didžiausi miestai ir uostai: Karlsruhe, Ludwigshafenas, Mannheimas, Mainzas, Wiesbadenas, Koblenzas, Bona, Kölnas, Düsseldorfas, Neussas, Duisburgas (Vokietija), Arnhemas, Nijmegenas, Rotterdamas (Nyderlandai), Strasbūras (Prancūzija), Bazelis (Šveicarija).
Dėl intensyvios antropogeninės veiklos Reino laivuojamos dalies vanduo 20 a. viduryje buvo labai užterštas, vėliau apvalytas. Apie 67 km ilgio Reino slėnio ruožas tarp Bingeno ir Koblenzo su pilimis, istoriniu miestu ir vynuogynais 2002 įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą.
Reinas prie Oppenheimo (Vokietija)