reurbanizmas
reurbanzmas (re… + urbanizmas), urbanistikos kryptis, plintanti nuo 20 a. 7 dešimtmečio. Kilo iš vadinamojo urbanistinio atgimimo, kuris siekė atgaivinti miestų istorines dalis, ištuštėjusias ir apleistas gyventojams persikėlus į priemiesčius (daugiausia po II pasaulinio karo). Susiklostė Didžiojoje Britanijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur nuo 7 dešimtmečio prasidėjo modernizmo socialinė kritika, vietos bendruomenių priešinimasis senosios gyvenamosios aplinkos naikinimui. Siekiama sukurti pėstiesiems patogų, žmonių bendravimui palankų kompaktiško miesto modelį, atgaivinti suardytas bendruomenes ir įtvirtinti gyventojų teises į miestą, palaikyti miesto socialinę ir fizinę įvairovę bei sudėtingumą, dvasines vertybes, puoselėti tradicinę aplinką ir gyvenseną. Βūdinga siekis išsaugoti ir puoselėti geriausius istorinės architektūros ir urbanistikos pavyzdžius, dėmesys aplinkos estetinei kokybei ir tvariai plėtrai – palankesnes gyvenimo sąlygas kuriančiai privačių ir viešųjų statinių bei erdvių pusiausvyrai. Reurbanizmo teoretikai pasisako prieš modernistines miesto vizijas ir planavimo modelius, Tarptautinių šiuolaikinės architektūros kongresų deklaruotus Atėnų chartijoje (1933).
Reurbanizmas kritiškai vertina modernistinės restruktūrizacijos tradiciją ir ją tęsiantį posturbanizmą, labiausiai – vadinamąjį reginių urbanizmą (spectacular urbanism); šis siekia kurti įspūdingus, avangardo bei naujausių technologijų estetika provokuojančius ir šokiruojančius architektūros ir urbanistikos darinius, neatsižvelgiant į vietinį kultūrinį kontekstą ir tradicijas. Reurbanizmas pasisako ir prieš vadinamąjį kasdienybės urbanizmą (everyday urbanism), vertinantį miesto gyvenimo tikrovės apraiškas, bet neteikiantį didelės reikšmės fizinės formos ir socialinės elgsenos sąsajoms, aplinkos kokybei. Ryškiausias reurbanizmo pavyzdys – Poundbury priemiesčio Dorchesteryje pertvarkymas (Dorseto grafystė; bendrasis planas, 20 a. 9 dešimtmetis, architektas L. Krieras, pradėtas įgyvendinti 1993). Reurbanizmo principai išdėstyti Naujojo urbanizmo chartijoje (1996), Naujojoje Atėnų chartijoje (2003). Reurbanizmas susijęs su naujuoju urbanizmu, kartais laikomas jo atmaina.
Poundbury priemiestis Dorchesteryje (Dorseto grafystė; bendrasis planas, 20 a. 9 dešimtmetis, architektas L. Krieras, pradėtas įgyvendinti 1993)
L: K. Campbell, R. Cowan Re:urbanism: A Challenge to the Urban Summit London 2002.
21