Powers Richard (Ričardas Páuersas) 1957 06 18Evanston, Jungtinių Amerikos Valstijų rašytojas. Su tėvais gyveno Bankoke, Tailande. 1973 grįžo į Jungtines Amerikos Valstijas. 1979 baigė Ilinojaus universitetą (1975 studijavo fiziką, 1975–79 – anglų literatūrą, domėjosi programavimu). 1980 persikėlė į Bostoną, dirbo kompiuterių programuotoju ir laisvai samdomu duomenų tvarkytoju. 1985 išleidęs pirmąjį romaną persikėlė į Pietų Olandiją. 1992 grįžo į Jungtines Amerikos Valstijas, dėsto Ilinojaus universitete. 2010, 2013 vizituojantis mokslininkas Stanfordo universitete.

Richard Powers

Įkvėptas A. Sanders nuotraukos Jauni ūkininkai (Jungbauern 1914) parašė romaną Trys fermeriai pakeliui į kaimo šokius (Three Farmers on Their Way to a Dance 1985); jame tarpusavyje susijusios kelios siužetinės linijos, veiksmo laikas nukeliamas į 1914 metus, likus vos keliems mėnesiams iki I pasaulinio karo. Apmąstoma individo santykis su istoriniais įvykiais, modernybės – technologinės pažangos, masinės gamybos, masinio naikinimo ginklo, t. p. meno kūrinio mechaninės reprodukcijos, masinio vartojimo – problematika; dėmesys skiriamas fotografijos istorijai, cituojama W. Benjaminas ir H. Arendt. Kaip pasakojimą struktūruojantį tropą pasitelkus žaidimo teorijos sąvoką „kalinio dilema“ romane Kalinio dilema (Prisoner’s Dilemma 1988) vaizduojama šeimos, visuomenės, istorijos sankirtos, vyrauja nepasitikėjimo ir išdavystės tematika, gausu aliuzijų į Jungtinių Amerikos Valstijų ir Sovietų Sąjungos ginklavimosi varžybas, branduolinio karo grėsmes ir kitus tikrus įvykius.

Romanuose Variacijos auksinio vabalo tema (The Gold Bug Variations 1991), Karinė operacija pavadinimu „Klajojanti siela“ (Operation Wandering Soul 1993), Kaina (Gain 1998) akcentuojama medicininių tyrimų, medicinos mokslų pasiekimų, karo pramonės ir technologinės pažangos kaina, kurią tenka sumokėti. Pasitelkus aliuziją į graikų mitologiją romane Galatėja 2.2 (Galatea 2.2 1995) pasakojama apie tragiškai pasibaigusį mokslinį eksperimentą su dirbtiniu intelektu, apmąstoma kūrėjo ir kūrinio santykis, žmogaus vaizduotės ir dirbtinio intelekto galimybės atkartoti žmogišką emociją. Romane Atsakymų beieškant (Plowing the Dark 2000) parodomas tikrovės ir technologijų sukurto virtualaus pasaulio kontrastas. Romane Laikas, kai mes dainuojame (The Time of Our Singing 2003) vaizduojant mišrios rasės šeimos gyvenimą apmąstoma, kaip muzika padeda įveikti rasinius, kultūrinius, istorinius barjerus. Romane Aidas (The Echo Maker 2006) gilinamasi į Capgraso sindromą, analizuojama atminties ir tapatybės, pažeidžiamumo ir vienatvės problematika. Romano Apie laimę ir dar didesnę laimę (Generosity: An Enhancement 2009) pasakojimo centre – socialinės atskirties, genų modifikacijos, biotechnologijos etikos problemos, klausiama, kas yra laimė ir ar laimė yra genetiškai užprogramuota, ar jos siekis yra formuojamas kaip poreikis; kuriama metafikcija kaip tekstinės ir užtekstinės realybės skirties ar jungties pasakojimą struktūruojantis poetikos modelis. Pasitelkus Orfėjo mito, muzikos ir DNR simbolius romane Orfėjas (Orfeo 2014, lietuvių kalba 2021) pasakojama apie muzikos ir genų inžinerijos jungtį, apmąstoma abiejų kūrybinis potencialas, kuris gali būti suprantamas kaip proveržis ir kaip grėsmė. Keliami individo privatumo ir viešojo intereso bei viešojo saugumo klausimai, kūrėjo ir kūrinio santykis, amžinybės ir įsiamžinimo siekis, perteikiama grožėjimasis muzikos mikropasauliu, DNR vidine sandara. Medžio, šaknų, šakų, sėklų, kaip atminties, vilties ir atgimimo simboliais, struktūruojamas sudėtingai persipynęs romano Medžių istorija (The Overstory 2018, Pulitzerio premija 2019, lietuvių kalba 2020) pasakojimas, siejantis įvairių kartų 9 veikėjų ir 9 medžių gyvenimų istorijas. Apmąstoma gamtos grožis ir didybė, žmogaus ir gamtos giluminė sąsaja, gvildenama ekologinė tematika. Romanas Sutrikę (Bewilderment 2021, lietuvių kalba 2022) – tai pasakojimas apie tėvo mokslininko rūpinimąsi savo mažamečiu sūnumi, kuriam nustatytas Aspergerio sindromas. Visai R. Powerso kūrybai būdinga citatos ir aliuzijos į mokslo ir meno veikalus, joje vyrauja meilės ir netekties tematika, emocinės sveikatos, žmonių tarpusavio santykių ir žmogaus santykio su gamtos pasauliu problematika.

Apdovanojimai

Nacionalinė knygos premija (National Book Award, JAV, 2006), Pulitzerio literatūros premija (2019).

1

1231

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką