riedlentė
riẽdlentė, sporto prietaisas važinėtis stačiam ar įvairiems akrobatikos pratimams atlikti. Sluoksniuota medžio, stiklo audinio arba plastiko lenta su 4 prikabintais amortizuojančiais ratukais. Lenta dažniausiai ryškios spalvos, aptraukta nelaidžia vandeniui medžiaga. Riedlentė juda stumiantis viena koja, kita koja lieka ant lentos.
Tipai
Riedlentės būna klasikinės, miesto, ilgosios ir hibridinės. Klasikinės riedlentės lenta būna 16–25 cm pločio ir maždaug 81 cm ilgio. Lentos yra 7, kartais 8 ir net 9 sluoksnių. Siauresnėmis lentomis lengviau atlikti įvairius triukus, platesnės – stabilesnės. Miesto riedlentės (kruizeriai) būna 70–80 cm ilgio, turi užlenktą galą vienoje lentos pusėje ir yra itin manevringos, tinkamos ilgesniems atstumams mieste nuvažiuoti. Ilgosios riedlentės (angl. longboard) būna 81–95 cm ilgio, turi stabilias ašis, didelius iki 80 mm diametro ratukus ir skirtos riedėti dideliu greičiu nuo kalno. Hibridinės riedlentės yra klasikinių ir ilgųjų riedlenčių hibridas su gana trumpa lenta ir ilgųjų riedlenčių ašimi bei ratukais. Jomis galima greitai riedėti nuo kalno, manevringai judėti mieste bei atlikti gatvės triukus.
klasikinė riedlentė
Ratukai būna 49–60 mm skersmens; 49 mm pritaikyti važinėti gatvėse, 60 mm – rampomis. Dažniausiai pasitaiko 53–54 mm ratukai. Tokiais patogu važinėti tiek ant rampų, tiek gatvėse. Ratukai būna minkšti (suteikia privalumų važinėjant ant rampų, nes užtikrina stabilumą) ir kieti (skirti važinėti gatvėse, tinkami, pvz., šokant nuo laiptų).
Važinėjimo stiliai
Būna rampų, gatvės važinėjimo stiliai, slalomas, leidimasis nuo kalnų (angl. downhil), laisvasis stilius (angl. freestyle), šuoliai į tolį (angl. longjump). Vienas iš pirmųjų važinėjimo stilių yra rampų stilius, juo daugiausia atliekama triukų. Labiausiai paplitęs pasaulyje važinėjimo stilius – gatvės. Važinėjama gatvėse išnaudojant miesto ribas: šokinėjama nuo laiptų, čiuožinėjama bortais ar turėklais arba važiuojant atliekami triukai. Pats techniškiausias važinėjimo stilius yra laisvasis stilius, buvo labai populiarus 8 dešimtmetyje. Važinėjant juo stengiamasi atlikti sudėtingus triukus beveik nevažiuojant. Triukus dažniausiai sudaro daug elementų.
Riedlenčių sportas
Riedlenčių sporto kilmės šalis – Jungtinės Amerikos Valstijos. Sporto šaka apima leidimąsi nuo šlaito arba tramplino riedlente atliekant sudėtingas figūras, įveikiant kliūtis, šokant į tolį ir į aukštį. Riedlenčių sportas laikomas viena iš ekstremaliojo sporto šakų, 2020 pirmą kartą buvo įtrauktas į Tokijo olimpines žaidynes.
Istorija
Pirmosios riedlentės buvo pagamintos iš riedučių, pritvirtintų prie lentos ar medinės dėžės. Riedlentės išradėjas nėra žinomas. 1958 pirmieji jas ėmė pardavinėti Billas Richardsas ir jo sūnus Markas Richardsas Jungtinėse Amerikos Valstijose. Po penkerių metų masinės gamybos riedlentės buvo parduodamos visoje šalyje. Nuo 1966 rengiami riedlenčių sporto pasaulio čempionatai. Pirmasis riedlenčių parkas buvo pastatytas 1976 Floridoje, vėliau Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Europoje, Azijoje. Aštuntajame dešimtmetyje riedlentės labai išpopuliarėjo. Atsirado medinės rampos, buvo sukurti važinėjimo stiliai, pradėjo formuotis savita jaunimo subkultūra. Žymiausi riedlentininkai: Tony Hawkas, Bobas Burnquistas, Danny Way, Johnas Rodney Mullenas (visi JAV) ir kiti.
riedlentininkas Bobas Burnquistas (2012)
Lietuvoje
Riedlenčių kultūra pradėjo formuotis apie 1992–93. Vilniaus Antakalnio mikrorajone 2002 buvo atidarytas pirmasis riedlenčių parkas. Tokius parkus turi Kaunas, Klaipėda, Anykščiai, Šiauliai, Utena, Molėtai ir kiti miestai. 2017 05 25 įkurta Lietuvos riedlenčių federacija.
riedlentininkas
-riedlenčių sportas; -skateboard