Rietãvo mùzikos mokyklà veikė 1872–1909 mokyklos įkūrėjo kunigaikščio B. Oginskio dvare. Mokykla nebuvo griežtai reglamentuota mokymo įstaiga. Tai – parengiamieji kelerių metų kursai būsimiesiems B. Oginskio orkestro muzikantams. Mokykloje buvo rengiami vargonininkai ir orkestro muzikantai. Nuo 1874 muzikos mokykla buvo trimetė, penkiametė, nuo 1883 – šešiametė, turėjo chorą, simfoninį ir pučiamųjų orkestrus.

Veikla

Mokiniai buvo mokomi muzikos teorijos, groti styginiais ir pučiamaisiais muzikos instrumentais, vargonuoti ir giedoti bažnytines giesmes; gaudavo uniformą, bendrabutį, maitinimą ir stipendiją. Jiems dar reikėjo giedoti Rietavo bažnyčios chore, dirbti lauko darbus, budėti ugniagesių bokšte. Gabius jaunuolius kunigaikštis rėmė ir rūpinosi tolesniu jų lavinimu aukštosiose muzikos mokyklose. Baigę mokyklą muzikantai gaudavo uniformas, atlyginimą, buvo mokomi jodinėti arkliais, kad galėtų lydėti Oginskius į iškilmes. Nuo 1880 muzikos mokyklos pučiamųjų orkestras vasarą koncertuodavo Žemaitijos įvairiose vietose, Rygos pajūryje, Rusijoje (Sankt Peterburge).

Istorija

Orkestrui vadovavo: J. Kalvaitis (1873–80), A. Butkevičius (1880–82), J. E. Mašekas (1883–1905), M. Butkevičius (1906–09). 1891 mokyklos choro vadovu ir vargonininku 6 mėnesius dirbo J. Naujalis. J. E. Mašekas Rietave išugdė pajėgų (apie 60 narių – mokyklos absolventų) simfoninį orkestrą.

Jo repertuarą sudarė Vakarų Europos ir rusų kompozitorių kūriniai, tarp jų – P. Čaikovskio Iškilmingoji uvertiūra 1812 metai (Lietuvoje atlikta pirmą kartą). Daugiausia orkestro griežiami kūriniai – Mykolo Kleopo Oginskio polonezai Atsisveikinimas su tėvyne ir Šimtmečių takais. B. Oginskio rūpesčiu nuolat buvo papildoma orkestro natoteka, atnaujinami instrumentai. 1904 orkestro veikla sumenko – dalį orkestro muzikantų (30) Oginskiai išsivežė į Bobreko dvarą (prie Osvencimo, Lenkija), kurį buvo paveldėjusi B. Oginskio žmona. Bobreke orkestrui vadovavo J. Jakaitis.

Žymesni auklėtiniai

Žymesni mokyklos auklėtiniai: A. Butkevičius, M. Butkevičius, S. Dargis, E. Gailevičius, V. Lukauskas, J. Gudavičius, P. Stankevičius, Pranas ir Mikas Olšauskai ir kiti.

Rietavo muzikos mokyklos orkestras (vadovas J. E. Mašekas, apie 1897)

L: L. Kiauleikytė XVIII a. II pusės–XIX a. muzikinė Lietuvos dvarų kultūra: stiliaus epochų sankirtose Vilnius 2008; V. Landsbergis K istorii vozniknovenija Retavskoj muzykal’noj školy / Pamjatniki kul’tury Leningrad 1987.

554

2730

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką