Ringailė
Ringáilė apie 1367 tarp 1423 ir 1430, lietuvių kunigaikštytė. Iš Gediminaičių. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio ir Birutės duktė, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vytauto ir Žygimanto, kunigaikščių Butauto, Tautvilos, Mazovijos kunigaikštienės Danutės sesuo. Krikšto vardas Ona.
Veikiausiai buvo jauniausias Kęstučio ir Birutės šeimoje gimęs vaikas. Pirmą kartą paminėta 1392, kai pas Vokiečių ordino valstybėje Prūsijoje esantį Vytautą atvyko Mazovijos kunigaikštis ir Plocko vyskupas elektas Henrikas, turėjęs užduotį sutaikyti Vytautą su Lenkijos karaliumi Jogaila. Ten sutikęs Ringailę, Henrikas paliko dvasininkų luomą ir jau kaip žmoną ją atsivežė į Mazoviją.
Manoma, prie santuokos sudarymo aktyviai prisidėjo Vytautas: tėvoninės dalies Mazovijoje dar neturintį Henriką su Ringaile jis apgyvendino Lucko pilyje Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Henrikui 1392 pabaigoje ar 1393 pradžioje netikėtai mirus (Jano Długoszo užuomina, kad Ringailė prisidėjo prie mirties, veikiausiai yra niekuo nepagrįsta prielaida), ji vėliau buvo ištekinta už Moldavijos ir Valakijos gospodarių (kunigaikščių), tapo svarbia Lenkijos karaliaus Jogailos ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto politikos šiame regione dalyve.
1394 jos vyru tapo būsimas Moldavijos gospodarius (valdovas) Steponas I. Jam 1399 mirus, Ringailė apie 1403 ištekėjo už Valakijos gospodariaus Mirčios Senojo (valdė 1386–1418), su kuriuo turėjo vieną ar kelis sūnus. 1418 ir jam mirus, netrukus ištekėjo už Moldavijos gospodariaus Aleksandro Gerojo (valdė 1400–32). Jau 1420 buvo pradėtos derybos dėl santuokos nutraukimo (pretekstas – pernelyg artima sutuoktinių giminystė, konfesiniai stačiatikio ir katalikės skirtumai). 1421 dokumentu Aleksandras Gerasis paskyrė buvusiai žmonai Moldavijos kelis miestus ir 600 auksinų metinę išmoką.
-Ona; -Rimgailė
L: J. Tęgowski Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów Poznań–Wrocław 1999.
2336