rizikos kapitalas
rzikos kapitãlas, kapitalas, investuotas į šalis, regionus, ekonomikos šakas, veiklos rūšis, įmones, projektus, vertybinius popierius ir kitus objektus, kurių rizikos lygis yra gerokai aukštesnis už vidutinį.
Rizikos kapitalo savininkai savanoriškai prisiima didesnę riziką tikėdamiesi sėkmės atveju gauti didesnį pelną, nei būtų galima gauti iš tradicinių saugių investicijų.
Rizikos kapitalas investuojamas į naujai kuriamas, pertvarkomas, patiriančias finansinių sunkumų, pradedančias naujus rizikingus projektus, veikiančias aukštųjų technologijų (pvz., kompiuterių programinės įrangos, biotechnologijų, medicinos) srityse, smulkiojo verslo ir kitas įmones, kurios negali gauti jų veiklai reikiamų lėšų iš tradicinių finansavimo šaltinių (bankų paskolų, akcijų pardavimo vertybinių popierių biržose ir kitų), bet turi didelį augimo potencialą.
Į tokius objektus dažniausiai investuoja specializuotos finansų institucijos – rizikos kapitalo bendrovės ir fondai, sukaupę pensijų ir labdaros fondų, verslo paramos valstybinių programų, komercinių ir investicinių bankų, draudimo ir didelių nefinansinių bendrovių, kitų fizinių ir juridinių asmenų lėšas, ir pavieniai turtingi privatūs investuotojai, sutinkantys rizikuoti, kad ateityje gautų didesnį pelną (vadinamieji verslo angelai).
Rizikos kapitalo investavimas į įmonių akcijas dažnai derinamas su lengvatinių paskolų teikimu šioms įmonėms, investuotojų dalyvavimu jas valdant ir plėtojant, organizuojant jų mokslinius tyrimus, gamybą ir kitą kasdienę veiklą. Po 3–7 metų, kai buvusi rizikinga įmonė ima veikti sėkmingai ir jos ekonominė būklė gerokai pagerėja, rizikos kapitalo investuotojai parduoda jos akcijas už kelis kartus didesnę kainą.
21 a. ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse rizikos kapitalas yra inovacinės veiklos finansavimo pagrindinis šaltinis, jo dydis ir reikšmė ekonominei plėtrai nuolat didėja.
verslo angelai