rotaviruso vakcina
rotavruso vakcinà, vakcina nuo rotavirusinės infekcijos. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, 2006 daugelyje Europos valstybių (ir Lietuvoje) buvo patvirtintos ir registruotos 2 vakcinos: Rotarix ir RotaTeq. Mokslinėje literatūroje nurodoma, kad abi vakcinos yra gerai toleruojamos ir 90–98 % apsaugo vaikus nuo susirgimų sunkiomis infekcijos formomis, kurias sukelia dažniausiai paplitę rotavirusų genotipai.
rotaviruso vakcina
Vakcina Rotarix – žmogaus kilmės monovalentė rotavirusų geriamoji vakcina, kurios veiklioji medžiaga – gyvi susilpninti rotavirusai. Sudėtyje yra G1P[8] rotaviruso genotipo vakcininė RIX4414 padermė. Klinikinių tyrimų duomenimis, vakcina Rotarix veiksmingai saugo nuo gastroenterito, kurį sukelia labiausiai paplitę rotavirusų genotipai. Be to, buvo nustatytas veiksmingumas prieš nedažnai pasitaikančius G8P[4] (sukelia sunkų gastroenteritą) ir G12P[6] (sukelia bet kurios formos gastroenteritą) genotipų rotavirusus. Šie rotavirusų genotipai paplitę visame pasaulyje. Įskiepijus vakciną (suvartojus geriamąją vakcinos suspensiją) vakcininiai rotavirusai dauginasi paskiepytojo žarnyne, imituoja natūralų infekcinį procesą, tačiau nesukelia ligos. Imunitetui susidaryti reikalingos 2 vakcinos dozės, tarp kurių turėtų būti ne trumpesnė kaip 4 savaičių pertrauka. Kūdikius vakcinuoti geriausia iki 16 savaičių amžiaus, skiepijimą šia vakcina būtina baigti ne vėliau nei kūdikiui sukaks 24 savaitės.
Pirmąją vakcinos dozę rekomenduojama sugirdyti 6–14 savaičių amžiaus, antrąją – 14–24 savaičių kūdikiams. Klinikinių tyrimų duomenimis, žindymas nesumažina vakcinos Rotarix suteikiamos apsaugos nuo rotaviruso sukelto gastroenterito, todėl vakcinacijos metu žindyti galima.
Vakcina RotaTeq – žmogaus ir galvijų kilmės penkiavalentė geriamoji vakcina. Sudėtyje yra 5 žmogaus G1, G2, G3, G4, ir P1[8] genotipų rotavirusų komponentai ir galvijų rotaviruso WC3 padermė. Vakcina veiksmingai apsaugo nuo visų rotavirusų genotipų, įeinančių į jos sudėtį. Skiriamos 3 vakcinos dozės: pirmąją rekomenduojama vartoti nuo 6 savaičių, bet ne vyresniam nei 12 savaičių (3 mėn.) amžiaus kūdikiui, antrąją – ne anksčiau kaip po 4 savaičių ir trečiąją – praėjus dar 4 savaitėms. Siekiant apsaugoti kūdikius nuo rotavirusų yra labai svarbu sugirdyti jiems visas 3 vakcinos dozes iki 20–22 savaičių amžiaus. Vėliausiai visas 3 dozes reikia sugirdyti iki 32 savaičių amžiaus. Vyresni nei 32 savaičių kūdikiai neskiepijami.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Europos šalyse pradėjus kūdikių vakcinaciją pastebėta, kad reikšmingai sumažėjo vaikų sergamumas ir kreipimosi į gydytojus dėl rotavirusinės infekcijos rodikliai. Skiepijant rotavirusinės infekcijos vakcinomis 9 iš 10 vaikų apsaugomi nuo sunkios rotavirusinės ligos formos, 7 iš 10 – nuo bet kokio sunkumo rotavirusinės infekcijos. Tačiau ir tarp paskiepytų vaikų gali pasitaikyti lengvesnių susirgimų rotavirusine infekcija.
Lietuvoje rotoviruso vakcina 2018 09 įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Pagal šį kalendorių kūdikiai valstybės lėšomis skiepijami 3 geriamosios vakcinos dozėmis: pirmoji dozė skiriama – 2 mėn., antroji – 4 mėn., trečioji – 6 mėn. amžiaus kūdikiams. Nemokamų skiepų įtraukimas į profilaktinių skiepijimų kalendorių labai paskatino kūdikių skiepijimą, tai patvirtina skiepijimo apimčių padidėjimas – 2019 sunaudota 3 kartus daugiau vakcinos dozių, palyginti su 2018. Nors kasmet ir didėja paskiepytų kūdikių skaičius, tačiau vis tiek iki 6000 kūdikių lieka nepaskiepyti dėl įvairių priežasčių, iš kurių dažniausia – tėvų ar globėjų atsisakymas. Oficialiais duomenimis, Lietuvoje 2022 kūdikių skiepijimo aprėptys siekė 68,4 %, o Latvijoje – 86 %.
-rotarix; -rotateq
3177