rožės
rõžės, erškėtinių (Rosaceae) šeimos, erškėčio genties kultūriniai dekoratyviniai augalai. Vasaržaliai, retai visžaliai krūmai dygliuotais ūgliais ir šakomis. Rožių žiedai dažniausiai pilnaviduriai, nes dauguma arba visi kuokeliai virtę vainiklapiais. Kai kurių rožių veislių žiedai tuščiaviduriai, su 5 vainiklapiais. Rožės dažniausiai vaisių neužmezga arba juos mezga labai retai, jeigu žiedai apdulkinami dirbtiniu būdu.
laipiojančiosios rožės
Seniausiai, maždaug 5 a. prieš Kristų rožės pradėtos auginti Viduržemio jūros regione, Persijoje ir Kinijoje. Parkuose ir gėlynuose pradėtos plačiai auginti viduramžiais, labiausiai išplito 19 amžiuje.
Dauguma rožių veislių, auginamų dekoratyviniuose želdynuose, priklauso kininei rožei (Rosa chinensis). Mažiau paplitusios yra arbatinė rožė (Rosa ×odorata), burboninė rožė (Rosa ×borboniana), damaskinė rožė (Rosa ×damascena), prancūzinė rožė (Rosa gallica). Daug rožių veislių sukurta kryžminant kultūrinius augalus tarpusavyje ir su įvairių rūšių laukiniais erškėčiais. Rožės skirstomos į daugiau kaip 20 veislių grupių pagal kilmę, krūmo aukštį, augimo pobūdį, žiedų dydį, formą ir žiedyno pavidalą, žydėjimo laiką ir trukmę. Svarbiausios yra arbatinių, arbatinių hibridinių, floribundinių, laipiojančiųjų, poliantinių, stambiažiedžių, parkinių, miniatiūrinių ir kitų rožių veislių grupės. Miniatiūrinių veislių rožės kartais auginamos kaip kambariniai augalai. Žiedų skynimui skirtos rožės auginamos šiltnamiuose, kad žiedams nepakenktų aplinkos veiksniai ir siekiant juos apsaugoti nuo ligų bei kenkėjų.
poliantinės rožės
floribundinės rožės
Į Europą daugiausia skintų rožių žiedų importuojama iš Afrikos šalių (Uganda, Pietų Afrikos Respublika, Kenija, Zimbabvė) ir Indijos. Kasmet į Europą importuojama apie 1,5 mlrd. skintų rožių žiedų. Dar apie 2 mlrd. žiedų išauginama Europos šalyse. Iš damaskinės rožės ir prancūzinės rožės, rečiau kitų rūšių rožių vainiklapių gaunamas kvapus eterinis rožių aliejus (dažnai vadinamas rožių aliejumi), naudojamas parfumerijos ir kosmetikos pramonėje. Daugiausia rožių eterinio aliejaus gamybai auginama Bulgarijoje, Turkijoje, Rusijoje, Pakistane, Indijoje, Irane, Kinijoje, Prancūzijoje, Egipte ir Maroke. Lietuvoje sodybų ir viešuosiuose gėlynuose dažniausiai auginamos įvairios kininės rožės ir arbatinės rožės veislės, gana retai auginamos damaskinės rožės, prancūzinės rožės ir kitų rožių veislės. Yra keletas specializuotų rožių ūkių, kurie daugina ir platina licencijuotas veisles. Rožės dauginamos skiepijimo būdu. Skiepijama į erškėčių poskiepius. Veikia Lietuvos rožininkų draugija.
849