Saint‑Nazaire (Sen Nazèras), miestas Prancūzijos vakaruose, Luaros krašte, apie 50 km į šiaurės vakarus nuo Nantes’o, prie Atlanto vandenyno Biskajos įlankos, Luaros estuarijos dešiniajame krante. 69 700 gyventojų (2015; aglomeracijoje 152 600 gyventojų).

tolumoje Saint‑Nazaire’o panorama; priekyje – kabamasis tiltas (pastatytas 1975) per Luaros estuariją

Ties Saint‑Nazaire’u per Luaros estuariją pastatytas kabamasis tiltas (1975; ilgis 3356 m, ilgiausias tarpatramis 404 m). Prekybos uostas (Nantes’o priešuostis; kasmet priimama daugiau kaip 3000 krovininių laivų, įvežama daugiausia nafta, išvežami javai). Greitaeigė geležinkelio linija į Paryžių, plento šaka į Nantes’o–Paryžiaus automobilių magistralę. Oro uostas. Laivų statyba (didžiausia laivų statykla Prancūzijoje, statomi ir keleiviniai laivai), aviacijos (Saint‑Nazaire’as – vienas Airbus bendrovės centrų), naftos perdirbimo, naftos chemijos, maisto pramonė, dyzelinių variklių, geležinkelio riedmenų gamyba. Nantes’o universiteto Saint‑Nazaire’o universitetinis technologijos institutas. Aukštoji informatikos mokykla. Muzikos ir šokio konservatorija. Teatrų trupės. Simfoninis orkestras. Saint‑Nazaire’o muziejus (archeologija, miesto, laivų statybos istorija). Katalikų bažnyčios, mormonų šventykla. Didysis blokhauzas (gynybinis statinys, nacių pastatytas 1942–43, dabar muziejus). Botanikos sodas. Saint‑Nazaire’as yra Brière’o regioninio gamtos parko teritorijoje.

Istorija

Antikos laikais buvo gališkos namnetų genties centras, vienas didesnių Galijos miestų. Vėliau jo reikšmė sumažėjo. Viduriniais amžiais Saint‑Nazaire’as priklausė Bretanės kunigaikštystei, bet iki 19 amžiaus vidurio buvo nedidelis žvejų kaimelis. Saint‑Nazaire’o statusas keitėsi 19 a. pirmoje pusėje pradėjus statyti uostą, į kurį galėjo įplaukti okeaniniai laivai, ir čia pradėjus kurtis laivų (t. p. ir karinių) statybos bendrovėms. Per I pasaulinį karą Saint‑Nazaire’as buvo vienas svarbesnių uostų, per kurį į Prancūziją atvyko Didžiosios Britanijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės. Per II pasaulinį karą okupuotas Vokietijos kariuomenės, buvo svarbi jos povandeninio laivyno bazė ir vienas nedaugelio uostų, į kuriuos galėjo įplaukti jos didžiausi karo laivai (pvz., Bismarck ir Tirpitz). 1942−43 Saint‑Nazaire’o dokus subombardavo Didžiosios Britanijos aviacija. 1944 Sąjungininkams išsilaipinus Normandijoje Saint‑Nazaire’as nebeturėjo strateginės reikšmės, todėl buvo apeitas, nacių įgula čia liko iki karo pabaigos (1945 05 08). Po karo atstatytas atskiriant gyvenamuosius rajonus ir pramoninį centrą.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką