šakõčius (Ramaria), papėdgrybūnų (Basidiomycota) skyriaus, kuokiečių (Gomphales) eilės, kuokinių (Gomphaceae) šeimos grybų gentis. Žinoma apie 300 rūšių. Paplitę visame pasaulyje.

šakočius

auksaspalvis šakočius

Vaisiakūniai vidutinio dydžio arba stambūs, krūmelio ar koralo pavidalo – iš bendro koto išauga daugybė šakelių, mėsingos, kremzliškos ar drebutinės konsistencijos, dažniausiai ryškių spalvų (geltonos, raudonos, rožinės, oranžinės, violetinės, baltos, rudos), vienmečiai, auga pavieniui ar grupėmis. Kotas paprastai būna trumpas, gana storas, lygus ar raukšlėtas, šviesių spalvų. Šakelės įvairiai išsišakojusios į stambesnes ir smulkesnes šakutes, smailiomis, bukomis, dantytomis viršūnėmis. Šakelių paviršių dengia himenis, kuriame susidaro gelsvos ar rusvos papėdsporės. Saprotrofiniai ir mikoriziniai grybai. Auga ant dirvožemio, miško paklotės, trūnijančios medienos, miškuose, pievose. Yra valgomųjų ir nuodingųjų grybų.

Lietuvoje žinoma apie 10 rūšių. Dažnesni statusis šakočius (Ramaria stricta), paprastasis šakočius (Ramaria (Phaeoclavulina) eumorpha, sinonimas Ramaria invalii) ir krūmiškasis šakočius (Ramaria flava). Retas geltonasis šakočius (Ramaria lutea). Labai retas auksaspalvis šakočius (Ramaria aurea), saugomas, įrašytas į Lietuvos raudonąją knygą (2021).

1989

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką