saksai
sãksai, germanų genčių grupė. Svarbiausios gentys: vestfalai (vakariniai saksai), ostfalai (rytiniai saksai) ir engrai (viduriniai saksai).
Pirmosios žinios
Manoma (nes saksų vardu romėnai vadino ir visus piratus), saksus pirmą kartą paminėjo 2 a. po Kr. Egipto matematikas ir geografas Klaudijas Ptolemajas, tuo metu jie gyveno Jutlandijos pusiasalio pietuose ir į šiaurę nuo Elbės upės (dabartinis Šlėzvigas‑Holšteinas). Jutlandijoje jų šiauriniai kaimynai buvo anglai, dabartinių Nyderlandų teritorijoje – fryzai (gyveno Šiaurės jūros pakrantėje tarp Elbės ir Šeldės upių) ir frankai (gyveno į pietus nuo saksų).
Visuomenė
Pasak romėnų, saksai buvo susiskirstę į karinį elitą, vidurinį sluoksnį ir socialinės gradacijos apačioje buvusius asimiliuotų kraštų gyventojus. Buvo pagonys, turėjo dievų panteoną (germanų mitologija ir religija). Daugelis jų vertėsi piratavimu Šiaurės jūroje.
Migravimas. Britanijos nukariavimas
3–4 a. saksai kėlėsi piečiau, prie Weserio upės, kur asimiliavo germaniškas čaukų ir angrivanų gentis. 4 a. antroje pusėje saksai veržėsi į Romos imperiją, plėšė Galijos ir Britanijos salos pakrantes, iki 6 a. pabaigos įsivyravo Vokietijos šiaurės vakarų dalyje ir iki Elbės upės rytuose. 5–6 a. dalis jų įsiveržė į Britanijos salą, kur susimaišė su anglais ir jutais ir iki 7 a. nukariavo Britaniją (anglosaksų užkariavimai). Saksų kalba tapo anglosaksų, vėliau anglų kalbos pagrindu, iš saksų vardo kai kuriose kalbose kilo Anglijos (pvz., suomių, estų kalbose) ir anglų (airių ir gėlų kalbose) pavadinimas.
Saksonijos kunigaikštystė
Vokietijoje likusius saksus 8 a. puolė frankų karalius Pipinas Trumpasis, jo sūnus Karolis Didysis po 772–804 vykusių kasmetinių karinių kampanijų į saksų žemes juos pajungė ir privertė priimti krikščionybę. Valdant frankams 9 a. saksai sukūrė Saksonijos kunigaikštystę, iš jos kunigaikščių kilo 10–11 a. Vokietiją valdžiusi Saksų dinastija. 12 a. Saksonijos kunigaikštystė suiro, jos vardu pavadintas kitas su saksų pirminiu gyvenamuoju arealu nesusijęs, bet Saksų dinastijos valdytas regionas (dabartinė Žemutinė Saksonija).
Kultūrinė įtaka
Dėl nuolatinės migracijos, vėliau ir Hanzos prekybinės sąjungos išsiplėtojimo saksai turėjo didelę kultūrinę įtaką vakarų slavams, baltams ir skandinavams.