sakýtojas, Mažosios Lietuvos protestantiškose Bažnyčiose 18 a. antroje pusėje–20 a. antroje pusėje rengtų pietistinių namų pamaldų organizatorius ir vadovas, keliaujantis pamokslininkas.

Funkcijos

Sakytojas rengė pamaldas gimtąja kalba Prūsijos vokiečiams, mozūrams ir lietuvininkams (Prūsijos lietuviai), kūrė giesmes, į lietuvių kalbą vertė religinę literatūrą, platino pamokslų knygas (vadinamąsias mišknyges), Bibliją ir giesmynus, rinko aukas krikščioniškoms misijoms, vedė surinkimus, per kuriuos buvo giedamos giesmės ir meldžiamasi, sakomi pamokslai.

Istorija

Sakytojais tapdavo pamaldūs amatininkai, ūkininkai, mokytojai. Nuo 19 a. vidurio juos skirdavo senesni sakytojai. Mažojoje Lietuvoje sakytojai buvo identifikuojami pagal priklausomybę kuriam nors surinkimui: klimkiškiai (pavadinimas kilęs iš surinkimo pradininko Klimkaus Grigelaičio vardo), jurkūniškiai (iš Jurkūno), kukaitiškiai (iš K. Kukaičio). Dauguma sakytojų priklausė oficialiai krašto Evangelikų Liuteronų Bažnyčiai, buvo aktyvūs jos nariai, kai kurie prisijungė prie besikuriančių baptistų, sekmininkų ir kitų protestantiškų Bažnyčių.

Lietuvių surinkimų Mažojoje Lietuvoje pirmieji vadovai (18 a. antra pusė) buvo hernhutiečių misionieriai ir lietuviškai pramokę pamaldūs zalcburgiečiai (zalcburgiečių kolonija Mažojoje Lietuvoje). Nuo 19 a. pradžios iki 1848 sakytojų veikla buvo varžoma, kartais net draudžiama. Vėliau juos palaikė Prūsijos Evangelikų Bažnyčios vadovybė, jų surinkimai pradėti vertinti kaip priemonė plėtoti vidinę Bažnyčios misiją. 19 a. antroje pusėje sakytojai tapo Mažosios Lietuvos lietuvininkų religinio, politinio ir kultūrinio gyvenimo autoritetais.

Po II pasaulinio karo Klaipėdos krašte nelikus evangelikų liuteronų kunigų ir kantorių sakytojai aktyviai ėmėsi atkurti bažnytinį gyvenimą: organizavo pamaldas namuose ir bažnyčiose, kūrė bažnytinius chorus ir orkestrus, atlikdavo kai kurias kunigo pareigas – krikštydavo, laidodavo. Dalis sakytojų Lietuvos Evangelikų Liuteronų Bažnyčios konsistorijos sprendimu 20 a. 6 dešimtmetyje buvo įšventinti evangelikų liuteronų diakonais ir kunigais. Sakytojų sąjūdžio tradicijos nutrūko 20 a. 8 dešimtmetyje.

2280

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką