salamandriniai
salamándriniai (Salamandridae), uodegotųjų varliagyvių (Urodela) būrio varliagyvių šeima. 16 genčių, 40 rūšių. Dažnesniosios gentys: tikrosios salamandros (Salamandra), tritonai, ilgauodegės salamandros (Mertensiella). Paplitę Eurazijoje, Šiaurės Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje.
Maži ir vidutinio dydžio, su gerai išlavėjusiomis galūnėmis. Ant priekinių galūnių po 4, ant užpakalinių galūnių – po 5 pirštus. Vokai gerai išsivystę. Odoje dažniausiai yra nuodų liaukų. Žandikauliai su dantimis. Suaugę salamandriniai kvėpuoja plaučiais ir oda, lervos – išorinėmis žiaunomis.
Gyvena sausumoje ir vandenyje arba tik sausumoje, dažniausiai prie vandens. Aktyvūs daugiausia naktį. Minta vabzdžiais, kirmėlėmis, moliuskais. Apvaisinimas vidinis.
Dėmėtoji salamandra (Salamandra salamandra) paplitusi Europoje, Azijos vakarinėje, Afrikos šiaurės vakarinėje dalyje. Kūnas 18–28 cm ilgio, juodas ir geltonas arba geltonas su juodomis dėmėmis ir dryžiais. Nuodinga. Kiaušiniai iki lervos stadijos vystosi patelės kūne, vėliau išneršiami į vandenį. Kartais patelės kūne besivystydamos lervos ėda kiaušinius ir kitas mažesnes lervas.
Vakarų Užkaukazėje, Turkijoje ir gretimose vietovėse dažna ilgauodegė kaukazinė salamandra (Salamandra caucasica). Kūnas iki 19 cm ilgio (pusę ilgio sudaro uodega). Gyvena miškuose, upių pakrantėse, kalnuose.
Lietuvoje 2 rūšys.
dėmėtoji salamandra
-salamandra