komplekso panorama

įėjimas į Šaltojo karo muziejaus teritoriją

Šáltojo kãro muziẽjus, Žemaitijos nacionalinio parko karo istorijos muziejus Plokštinės miške (netoli Plokščių, Plungės rajono savivaldybė). Įrengtas buvusiame SSRS požeminiame balistinių raketų šachtiniame paleidimo komplekse – Plokštinės raketų bazėje. Muziejaus ekspozicija pasakoja apie beveik 5 dešimtmečius trukusį Šaltąjį karą. Vienintelis Europoje ir vienas iš nedaugelio pasaulyje tokio pobūdžio muziejų.

Ekspozicija

Buvusiose raketų ir vidaus įrangos valdymo aparatinėse ir kitose patalpose įrengtos istorinė (supažindina su Šaltuoju karu, nusiginklavimu), ginkluotės (demonstruojamas ir atkurtas daugiapakopės elektroninės apsaugos sistemos fragmentas), raketinės technikos (demonstruojamas ir vienintelis tikslus balistinės raketos SS-4 maketas, bunkerio vado kabinetas), atkurto ryšio mazgo aparatūros, politinės propagandos (knygos, laikraščiai, plakatai ir kita), civilinės gynybos (pasakoja apie visuomenės rengimą galimam branduoliniam konfliktui), branduolinio sprogimo ir jo pasekmių imitavimo (maketas ir vaizdo instaliacija), komplekso elektros jėgainės (yra galingo elektros generatoriaus likučiai) ekspozicijos, siauru koridoriumi pasiekiama šachta (apie 30 m gylio, joje beveik dvidešimt metų laikyta kovinė raketa). Muziejus siūlo ir edukacinį žaidimą.

požeminė šachta, kurioje laikyta balistinė raketa

Istorija

požeminis koridorius

SSRS Plokštinės raketų bazėje (statyta 1960 09–1962 12 31, statyboje dalyvavo apie 10 000 kareivių, daugiausia estų) buvo dislokuotos 23 m ilgio 4 vidutinio nuotolio balistinės raketos R‑12 Dvina (pagal NATO klasifikaciją – SS‑4 Sandal; apginkluotos 1–2,3 Mt galios termobranduolinėmis galvutėmis). Raketų veikimo nuotolis – iki maždaug 2080 km, jos buvo nutaikytos į Vakarų Europos miestus (taikiniai buvo keičiami kas 3–4 m. atsižvelgiant į politinę padėtį). Raketų tarnavimo laikas (priklausė nuo eksploatavimo) – 5–15 m., jos bazėje buvo pakeistos vieną kartą. Požeminių šachtų (27–34 m gylio, apie 5 m skersmens) gaubtai buvo pritaikyti atlaikyti atominės bombos sprogimą, juos specialiais bėgiais buvo galima nustumti per 30 minučių.

Požeminėje centrinėje valdymo aparatinėje buvo įrengti raketų valdymo punktai. Įvairias patalpas jungė požeminių koridorių tinklas. Raketų paleidimo aikštelė buvo aptverta kelių eilių spygliuota tvora. Plokštinėje buvo pastatytas karinis miestelis (apie 20 pastatų – kareivinės, karininkų štabas, valgyklos, garažai, sandėliai ir kiti).

1978 Jungtinių Amerikos Valstijų žvalgybai išsiaiškinus bazės vietą, 06 18 bazė uždaryta, pagrindinė įranga demontuota 1981, kompleksą aptarnavusi raketinė divizija galutinai perdislokuota 1984. Pasitraukus sovietų kariškiams apleista ir neprižiūrima bazė buvo labai nuniokota metalo vagių. Kareivinių pastatai Plokštinėje buvo rekonstruoti, čia kurį laiką veikė pionierių stovykla. 1992 raketų bazė atiteko Žemaitijos nacionaliniam parkui. 1996 bazė minimaliai pritaikyta lankytojams, pradėjo veikti nedidelė Militarizmo ekspozicija. Išaugus lankytojų skaičiui (2008 ją aplankė apie 16 000 žmonių) nuspęsta įkurti šiuolaikišką muziejų. Bazė rekonstruota, atnaujinti šachtų gaubtai, lankytojams pritaikyta viena šachta (kitos trys, labai suniokotos, buvo konservuotos), papildyta ekspozicija, pastatytas administracinis pastatas (informacijos centras). Šaltojo karo muziejus oficialiai atidarytas 2012 pabaigoje.

požeminės šachtos, kurioje laikyta balistinė raketa, gaubtas

Filmas

Muziejaus Informacijos centre nuolat rodomas specialiai muziejui sukurtas dokumentinis filmas Šaltasis karas – baimės šešėlis (režisierius Rimas Bružas, 2011).

Plokštinės raketų bazė

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką