samangyviai Cristatella mucedo (vaizdas pro mikroskopą)

samángyviai (Bryozoa), čiuopiklinių (Tentaculata) tipo bestuburių gyvūnų klasė. 4 būriai, apie 4000 dabar gyvenančių ir apie 4000 iškastinių rūšių. Samangyviai aptinkami nuo ordoviko. Dažniausiai paplitę jūrose, rečiau gėluosiuose vandenyse.

Smulkūs kolonijiniai gyvūnai. Kolonijos dydis iki keliolikos centimetrų, pavienio individo – apie 1 milimetrą. Samangyvių kūnas susideda iš 2 dalių – polipido ir cistido. Polipidas – priekinė kūno dalis – minkšta, be kutikulės. Jis gali būti įtraukiamas į užpakalinę kūno dalį – cistidą, kuris yra taurės arba maišelio pavidalo, turi storą kutikulę. Polipide yra burnos anga, apsupta čiuptuvų vainiko. Kai kurių samangyvių polipido priekinė dalis yra pasagos pavidalo, vadinama lofoforu. Čiuptuvai apaugę blakstienėlėmis. Kraujotakos sistema redukuota. Kvėpavimo ir šalinimo sistemos nėra. Nervų sistema susideda iš viršryklinio ganglijo ir nuo jo išeinančių nervų.

Minta planktonu. Dauguma jų yra hermafroditai. Kiaušiniai vystosi vandenyje, lerva – cifonauta, kurią gaubia dvipusė kriauklė.

Viduržemio jūroje ir Atlanto vandenyne paplitusios Alcyonodium, Retrepora, Hornea genčių rūšys.

Lėtai tekančiose Lietuvos upėse gyvena Plumatella reptans, Cristatella mucedo, ežeruose – Plumatella fungosa.

-samangyvis; -lofoforas; -polipidas; -cistidas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką