santykinė skurdo riba
santyknė skudo ribà, dydis skurdo lygiui išreikšti, kuris, kitaip nei absoliuti skurdo riba, nustatomas atsižvelgiant į vidutinį gyvenimo lygį šalyje ar regione.
Santykinė skurdo riba apskaičiuojama kaip šalies ar regiono vidutinių disponuojamųjų pajamų, vartojimo išlaidų ar kito vidutinio rodiklio tam tikra procentinė dalis (dažniausiai 40 %, 50 % ar 60 %) laikant, kad mažesnes pajamas gaunantys žmonės ar šeimos nepasiekia šiai visuomenei įprastų gyvenimo standartų ir jos požiūriu yra skurstantys, net jeigu jiems pakanka lėšų būtiniausiems fiziologiniams ir socialiniams poreikiams tenkinti. Europos Sąjungoje pagal bendrą metodiką skaičiuojami santykinio skurdo rodikliai vadinami skurdo rizikos rodikliais.
Lietuvoje santykinė skurdo (skurdo rizikos) riba apskaičiuojama pagal bendrąją Europos Sąjungos statistinę metodiką ir yra lygi 60 % šalies namų ūkių ekvivalentinių (perskaičiuotų atsižvelgiant į namų ūkio narių skaičių, pirmajam vyresniam kaip 15 metų namų ūkio nariui suteikiant koeficientą 1, antrajam ir paskesniems – po 0,5, vaikams iki 14 metų – po 0,3) piniginių disponuojamųjų pajamų medianos.
2015 namų ūkiams, kuriuos sudaro 1 suaugęs asmuo, santykinė skurdo (skurdo rizikos) riba buvo lygi 259 eurams per mėnesį, 2020 – 483 eurai vienam gyvenančiam asmeniui, 1015 eurų šeimai, kurią sudaro du suaugę asmenys ir du vaikai iki 14 metų.
skurdo riba; skurdas; skurdo rizikos riba