Sapiegų biblioteka
Sapiẽgų bibliotekà, 16 amžiaus–18 amžiaus vidurio Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikų Sapiegų giminės biblioteka. Biblioteką pradėjo kaupti Ružanuose (Baltarusija) Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kancleris ir didysis etmonas Leonas Sapiega, papildė jo sūnūs – Jonas Stanislovas Sapiega, Kristupas Mikalojus ir Kazimieras Leonas Sapiega. K. L. Sapiegai biblioteką paveldėjus 1645 daug teisės knygų padovanota Vilniaus akademijos (Vilniaus universiteto pavadinimas 1579–1781) steigiamam Teisės fakultetui, 1655 testamentu visas knygų rinkinys (apie 3000 knygų) atiteko Vilniaus akademijos bibliotekai, bet Sapiegų biblioteką parvežti sutrukdė 1655–1662 prasidėjusi Rusijos okupacija. Į Vilnių Sapiegų biblioteka buvo atvežta 1666 ir nuo tada vadinta Bibliotheca Sapiehana.
Sapiegų rūmų, kuriuose buvo kaupta Sapiegų biblioteka, liekanos Ružanuose (18 amžiaus antra pusė)
J. de Chokier de Surlet veikalas Thesaurus politicorum aphorismorum... (1616) iš Sapiegų bibliotekos (Vilniaus universiteto bibliotekos Retų spaudinių skyrius)
Biblioteka jau amžininkų buvo pripažįstama kaip išskirtinė, dydžiu ir verte prilygstanti Žygimanto Augusto bibliotekai (apie 5000 knygų). Išliko daugiau kaip 260 Sapiegų bibliotekos knygų (kitos sudegė per gaisrus, buvo pavogtos per karus), iš jų 23 % – istorijos, geografijos veikalai, kelionių aprašymai, 21 % – filosofijos, logikos, ekonomikos, politologijos, 16 % – teologijos darbai, 9 % – kitų sričių knygos. Jos išleistos garsiose to meto Europos leidyklose (Elsevierų, Plantenų ir kitose), išsiskiria spauda, raižiniais ir įrišimu: pergamentiniai ir odiniai, puošti rulečių, rėžtukų ir pavieniais ornamentiniais, dažnai auksintais įspaudais. Iliustracijose nemažai karinės, istorinės, gamtos mokslų, religinės tematikos vaizdų (miestų panoramų, mūšių scenų, portretų) ir tekstų, kuriuose yra Lietuvos ar gretimų šalių istorinių įvykių aprašymų.
Visa Sapiegų biblioteka žymėta donaciniais įrašais: Collegii Vilnensis Societatis Jesu dono ILLmi Dni Casimiri Sapieha Procancellarii MDL. Kai kuriose knygose yra paties K. L. Sapiegos autografas. Daug Sapiegų bibliotekos knygų Vilniaus knygrišių įrištos tamsia oda su puošniu Sapiegų šeimos superekslibrisu.
Be Vilniaus universiteto bibliotekos, Sapiegų bibliotekos knygų dar turi Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka, kitos Lietuvos ir Rusijos bibliotekos.
L: Bibliotheca Sapiehana: Vilniaus universiteto bibliotekos rinkinys. Katalogas sud. A. Rinkūnaitė Vilnius 2010.