Sarmizegetusa
šventyklų liekanos po rekonstrukcijos
prokuratoriaus namo liekanos
Sarmizegetusa (Sarmizegetusà), tvirtovė ir dakų genčių sąjungos centras prie dabartinio Grădiştea de Munte Pietvakarių Transilvanijoje (Rumunija).
Tvirtovė įkurta 1 a. pr. Kr. ant Grădiştea Muncelului penkių kalvų (užėmė 3 ha plotą). Pastatai akmeniniai ir mediniai, stačiakampio formos, juos juosė akmens blokų ir akmenų siena su vartais pietvakarinėje ir rytinėje dalyse; išliko griuvėsiai. Greta tvirtovės buvo dvi akmeninės šventyklos: viena – didelė, stačiakampė, kita – maža, apskrita. Apskritoji šventykla simbolizuoja Saulės spindulius, išdėstytus tam tikra tvarka (manoma, tai senovinis kalendorius). Nuo tvirtovės rytinių vartų ėjo akmenimis grįstas kelias į šventyklas. Aplink tvirtovę ir šventyklas aptikta akmeninių ir medinių gyvenamųjų namų, dirbtuvių, grūdų sandėlių griuvėsių, ugniaviečių, vandens surinkimo įrenginių, metalinių įrankių, keramikos. Ant akmeninių blokų, monetų, ginklų, indų rasta įrašų Skorilo sūnus Decebalas (Decebalus per Scorilo). 106 Sarmizegetusą užėmė romėnai ir įsitvirtino jame; rasta romėniškų pastatų ir pirčių liekanų.
1999 Sarmizegetusa įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip svarbiausias dakų tvirtovių Oreštijės kalnuose objektas.
Rumunijos pasaulio paveldo paminklai; -Gradistea de Munte; -Grădiştea de Munte; -Grădiştea Muncelului; -Gradistea Muncelului; -Gredištia Munčelulujus; dakų tvirtovės Oreštijės kalnuose