Kripke Saul Aaron (Solas Aronas Krpkė) 1940 11 13Bay Shore (Niujorko valstija) 2022 09 15Niujorkas, Jungtinių Amerikos Valstijų logikas ir filosofas. Amerikos mokslų ir menų akademijos narys (1978).

Išsilavinimas ir pedagoginė veikla

1962 baigė Harvardo universitetą (filosofiją). 1966–68 dėstė Harvardo, 1968–76 – Rockefellerio Niujorke, 1978–98 – Princetono, nuo 2002 – Niujorko miesto universitetuose; profesorius (1972).

Logika ir semantika

Sukūrė vadinamąją Kripke’s semantiką modalinei logikai. Ji leidžia formalizuoti ir matematinėmis priemonėmis tirti būtinumo ir galimybės sąvokas. Patikslino būtinai ir atsitiktinai teisingų teiginių intuityvią perskyrą, atribojo ją nuo analitinių ir sintetinių (arba apriorinių ir aposteriorinių) teiginių perskyros parodydamas, kad kai kurios būtinos tiesos gali būti nustatomos tik empirinių tyrimų keliu.

Saul Aaron Kripke (2005)

Analitinė kalbos filosofija

Kalbos filosofijoje kritikavo F. L. G. Fregei ir B. Russellui priskiriamą singuliarinių terminų referencijos teoriją. Pasiūlė modalinėmis intuicijomis grindžiamą kauzalinę referencijos teoriją, pagal kurią, kiekvienas tikrinis vardas laikomas rigidišku designatoriumi – nurodo į savąjį denotatą dėl priežastinio ryšio su juo.

Sąmonės filosofija

Sąmonės filosofijoje pateikė modalinį argumentą prieš materialistines teorijas, tapatinančias psichinius ir fizinius faktus.

Veikalai

Svarbiausi veikalai: Modalinės logikos teoremų pilnumas (A Completeness Theorem in Modal Logic 1959), Modalinės logikos semantinis nagrinėjimas (Semantical Considerations on Modal Logic 1963), Modelių teorija (The Theory of Models 1965), Vardijimas ir būtinumas (Naming and Necessity 1972), Wittgensteinas apie taisykles ir privačią kalbą (Wittgenstein on Rules and Private Language 1982), Filosofiniai keblumai (Philosophical Troubles 2011).

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką