savarankiškai dirbantis asmuo

savarañkiškai drbantis asmuõ, fizinis asmuo, kuris gamindamas, teikdamas paslaugas, vykdydamas kitokią veiklą (įskaitant veiklą juridiniame asmenyje) tai daro savarankiškai ir savo rizika, siekdamas asmeninės komercinės naudos.

Vienkartinis sandoris nėra laikytinas savarankiška veikla, nes pastarajai yra būdingas pakartotinumas, tęstinumas ir išliekanti galimybė ją vykdyti ateityje.

Veiklos bruožai

Skiriamasis savarankiškai dirbančio asmens veiklos bruožas – savarankiškumas, kurio neturi darbo ar jiems prilygintų santykių turintis darbuotojas. Tai reiškia, kad savarankiškai dirbantis asmuo pats sudaro civilines sutartis ir pagal jas organizuoja darbą (t. y. sprenžia dėl darbo atlikimo sąlygų, darbo pabaigos ir pradžios, režimo) ir pats patiria ekonominę (gamybinę) riziką, susijusią su nuostoliais dėl galimos nesėkmės.

Profesionalūs sportininkai, sporto treneriai, atlikėjai, kūrėjai ar laisvųjų profesijų atstovai (žurnalistai, dizaineriai, architektai, advokatai, notarai, auditoriai, brokeriai ir kiti), t. p. asmenys, dirbantys pagal verslo liudijimą, individualios veiklos pažymą, pagal paslaugų kvitus teikiantys žemės ūkio ar miškininkystės paslaugas, savo veiklą organizuoja patys autonomiškai. Kaip fiziniai asmenys jie lieka atsakingi už veiklos standartų laikymąsi, apskaitą, mokesčių, socialinio draudimo ir kitų teisės normų vykdymą, galimą padarytą žalą paslaugų užsakovams ar tretiesiems asmenims.

Savarankiškai dirbantys asmenys negali būti laikomi darbuotojais pagal Europos Sąjungos teisę, nors kai kuriose valstybėse tam tikroms jų kategorijoms (pvz., keleivių pavežėjams, siuntinių ar maisto išvežiotojams) suteikiamos kai kurios darbuotojams būdingos teisės (socialinis draudimas nuo ligos ar nedarbo, teisė į minimalią algą, saugias darbo sąlygas, darbo laiko apribojimai ar teisė kreiptis į darbo ginčus nagrinėjančias institucijas).

Ekonomiškai priklausomi savarankiškai dirbantys asmenys

Kai kuriose valstybėse (pvz., Austrijoje, Didžiojoje Britanijoje, Ispanijoje, Italijoje, Portugalijoje, Vokietijoje) yra išskiriami ekonomiškai priklausomi savarankiškai dirbantys asmenys, jei jų pajamos iš vieno užsakovo viršija 50–70 % jų gaunamų pajamų. Tokiems asmenims apibūdinti vartojamos skirtingos sąvokos, pvz., Italijoje – parasubordinuoti savarankiškai dirbantys asmenys, Didžiojoje Britanijoje – worker, Vokietijoje – į samdomuosius darbuotojus panašūs darbuotojai.

Nelegalaus darbo sankcija

Individualios veiklos pažymos ar verslo liudijimo neturėjimas nesukuria savarankiškai dirbančio asmens individualios veiklos prezumpcijos – jei kontroliuojančios institucijos nustato darbo santykiams būdingą pavaldumo ryšį tarp užsakovo ir darbą dirbančio fizinio asmens, o šalys santykių neįformino darbo sutartimi, užsakovui dažniausiai taikoma nelegalaus darbo sankcija (Lietuvoje pagal 2015 Administracinių nusižengimų kodeksą arba 2016 Užimtumo įstatymą).

3214

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką