savireguliacija
savireguliãcija, gyvųjų ir negyvųjų sistemų (dirbtinių automatų ir sistemų, ląstelių, organų, organizmo fiziologinių funkcijų, individų elgesio, individų grupių, bendruomenių, visuomenių ir sudėtingų ekologinių sistemų) funkcionavimo santykinės tvarkos ir stabilumo palaikymas, paremtas vidiniais valdymo mechanizmais, t. y. be specifinio išorinio veikimo.
Savireguliacijos terminą fiziologinių funkcijų vidinei reguliacijai įvardyti 1932 pirmasis pavartojo Jungtinių Amerikos Valstijų fiziologas W. B. Cannonas. Vėliau savireguliacijos sąvoka buvo vartojama ir kitose mokslo ir gyvenimo srityse (kitose biologijos šakose, technikoje, psichologijoje, organizacijų ir visuomenės valdyme).
Savireguliacijos pagrindas yra homeostazė. Išoriniai veiksniai tik trumpam gali sutrikdyti sistemos pusiausvyrą, kuri veikiant grįžtamajam ryšiui vėl atsikuria. Įvairių sistemų savireguliacijos mechanizmai skirtingi. Organizme vyksta vandens ir druskų apykaitos, gliukozės kiekio kraujuje, širdies pulso, kūno temperatūros (ypač šiltakraujų gyvūnų), smegenų ritminio aktyvumo, ląstelių ramybės potencialo amplitudės savireguliacija. Didelis fiziologinių funkcijų savireguliacijos vaidmuo tenka autonominei nervų sistemai.
Ekologinė savireguliacija vyksta sudėtingose ekosistemose, kuriose tarp skirtingų gyvybės formų ir biocenozes sudarančių negyvųjų objektų nusistovi saviti vidiniai santykiai. Psichologija intensyviai tiria žmogaus psichikos ir gyvūnų elgesio savireguliaciją ir tokios savireguliacijos nervinius mechanizmus.
Žmogaus psichikos savireguliacijos nervinį pagrindą sudaro galvos smegenų didžiųjų pusrutulių kaktos žievės vykdomosios funkcijos (sprendimai, dėmesio paskirstymas, emocijų ir veiksmų valdymas). Psichikos ir elgesio savireguliacija dar vadinama savikontrole. Paslaugų ir gamybos organizacijų, žmonių grupių, bendruomenių ir visuomenių funkcionavimo stabilumas t. p. didele dalimi grįstas savireguliacija. Tuomet kalbama apie socialinę, organizacijų, profesinę savireguliaciją. Jos pagrindą sudaro teisės aktai, vidinės tvarkos taisyklės, organizacijų nuostatai, įstatai, nerašytos elgesio normos.
1868