scientistai
scientstai (lot. scientia – žinojimas, mokslas), religinės bendrijos Krikščioniškasis mokslas (Christian Science) nariai. Bendriją pavadinimu Kristaus bažnyčia, scientistai (Church of Christ, Scientist) 1879 Bostone įkūrė M. Baker Eddy (1821–1910).
Doktrina
Scientistai yra dvasinio monizmo ir akosminio panteizmo šalininkai. Vadovaujasi Biblija ir Mary Baker Eddy knyga Mokslas ir sveikata su raktu į Šventąjį Raštą (Science and Health with Key to Scriptures 1875; veikalą laiko Dievo įkvėptu). Mokyme gausu krikščioniškos leksikos, bet prasmė radikaliai skiriasi nuo tradicinės krikščionybės. Dievas suvokiamas kaip beasmenis, vienintelė egzistuojanti tikrovė, vadinamas tėvu‑motina, grynuoju gėriu, begaline dvasia, visa apimančia meile. Atmetamas tradicinis mokymas apie pasaulio sukūrimą, tikima, kad Dievas nekūrė materijos, ji, kaip ir ligos, mirtis, yra iliuzija. Tikrasis žmogus laikomas be jokios nuodėmės esančia dvasine būtybe, gyvenančia tobulai harmoningai su dievybe. Jėzaus Kristaus asmuo traktuojamas dvejopai: Jėzus laikomas žmogiškuoju, Kristus – dieviškuoju pradmeniu, kuris yra tiesa, arba dieviškoji idėja. Kristaus auka ir mirtis neteikia išganymo; Kristus yra tik pavyzdys, pirmasis scientistų mokymo skleidėjas ir praktikas. Išganymas įvyksta žmogui suvokus materijos nebūties tikrovę. Malda yra gydymo dalis, skatinanti stebuklingą pagijimą (jis yra ne gamtos dėsnių įveikimas, bet aukštesniųjų kosmoso jėgų pergalė). Nėra dvasininkijos (pamaldoms vadovauja ir Biblijos bei Mary Baker Eddy tekstus pakaitomis skaito po du lektorius iš pačių scientistų), sakramentų ir liturginių apeigų. Vieni scientistai (vadinami praktikais, įgyvendintojais) yra atsakingi už gydymą, kiti (vadinami mokytojais) – už religinių tiesų perdavimą.
Istorija
1892 bendrija reorganizuota, tapo griežtos struktūros, vietos bendruomenės pavaldžios Bostone veikiančiai Motininei bažnyčiai (Mother Church). Nuo 1908 leidžiamas dienraštis Christian Science Monitor (nuo 2009 savaitraštis). Scientistų bendrijų daugiausia yra Amerikoje, bet veikia ir kituose žemynuose.
Scientistų duomenimis, pasaulyje yra 3500 bendruomenių, apie 400 tūkst. narių, kitais duomenimis, apie 100 tūkstantį narių (2018).
473