Selmas I Rūstùsis (Selim I Yavuz) 1470 10 10Amasya 1520 09 20Çorlu (Tekirdağo ilas, Šiaurės vakarų Turkija; palaidotas Yavuz Selimo mečetėje Stambule), Osmanų imperijos sultonas (1512–20). Osmanų dinastijos. Bajazito II Teisingojo sūnus, Siuleimano I tėvas. Tėvo paskirtas valdė Trapezuntą, vėliau buvo sultono vietininkas Balkanuose. Bajazitui II Teisingajam paskelbus, kad sosto paveldėtoju ketina skirti sūnų Ahmedą, janyčarų remiamas Selimas 1511 Trakijoje sukilo ir patraukė į Konstantinopolį. Nors mūšį su gausesne tėvo kariuomene Selimas pralaimėjo ir pabėgo į Krymo chanatą, Bajazitas II, siekdamas išvengti vidaus karo (ir galbūt spaudžiamas janyčarų), sosto atsisakė jo naudai. Tapęs sultonu Selimas tėvą ištrėmė (šis netrukus mirė, manoma, galėjo būti nužudytas) ir įsakė išžudyti kitus pretendentus į sostą – savo brolius ir brolėnus.

Selimas I Rūstusis (16 a. antros pusės miniatiūra, dailininkas Naḳḳāş Osmānas, Topkapi rūmų biblioteka Stambule)

Pradėjęs valdyti sunitas Selimas I Anatolijoje surengė šiitų žudynes (žuvo apie 45 000 žm.; masiškiausios iki 19 amžiaus). Pagrindinė grėsmė Osmanų imperijai ir kliūtis jai įsigalėti Artimuosiuose ir Viduriniuose Rytuose, sparčiai auganti Ismailio I (Sefevidai) valdoma šiitų Persija palaikė tikėjimo brolius. 1514 pavasarį Selimas I užpuolė Persiją, 08 23 nugalėjo Ismailio I kariuomenę Čaldirano mūšyje ir trumpam užėmė sostinę Tebrizą. 1515 Selimo I globai pasidavė kai kurie kurdų genčių vadai.

1516 Selimas I stojo į kovą su Egipto mameliukais, iki 1516 pabaigos užkariavo Siriją ir Palestiną, 1517 pradžioje – Egiptą, Chidžazą, Osmanų valdžion pateko musulmonų šventieji Mekos ir Medinos miestai. 1517 iš Egipto į Stambulą atsivežė paskutinį mameliukų kalifą al Mutevakilį III (pagal tradicinę istoriografiją, šis perdavęs Selimui I kalifo atributus – Mahometo kardą ir mantiją). Venecija ėmė mokėti Osmanų imperijai duoklę už Kiprą (anksčiau mokėjo Egiptui). 1518 Selimas I pasirašė taikos sutartį su Vengrija. 1519 Osmanų imperijos vasalu tapo Alžyro valdytojas Chair ad Dinas Barbarosa.

Mirė ruošdamasis žygiui į Rodą.

Buvo visapusiškai išsilavinęs, kūrė eiles. Sustiprino ir modernizavo Osmanų imperijos kariuomenę. Selimui I Rūsčiajam valdant Osmanų imperijos teritorija padidėjo kelis kartus.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką