senats, teisėje – įstatymo nustatytas terminas, kurio pasibaigimas susijęs su tam tikrais teisiniais padariniais. Senaties esmė – baudžiamoji atsakomybė turi atsirasti tuoj po nusikalstamos veikos padarymo arba praėjus kuo trumpesniam laikui, nes priešingu atveju mažėja jos efektyvumas, prevencinė reikšmė. Baudžiamojoje teisėje skiriama apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo ir vykdymo senatis. Apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senatis – baudžiamojo įstatymo nustatytas terminas, kuriam suėjus nusikalstamą veiką padaręs asmuo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn. Jo senaties terminas skaičiuojamas nuo nusikalstamos veikos padarymo iki nuosprendžio priėmimo dienos ir taikomas tik tuo atveju, jei nustatytą senaties laiką asmuo nesislėpė nuo ikiteisminio tyrimo ar teismo bei nepadarė naujos nusikalstamos veikos. Tokiam asmeniui pasislėpus nuo ikiteisminio tyrimo ar teismo apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties eiga sustoja ir atsinaujina nuo tos dienos, kurią asmuo sulaikomas arba kurią jis pats atvyksta ir prisipažįsta padaręs nusikaltimą. Apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo senaties terminas priklauso nuo nusikalstamos veikos rūšies bei nusikaltimo sunkumo. Šiam terminui suėjus ikiteisminio tyrimo metu byla nutraukiama prokuroro nutarimu, bylą nagrinėjant pirmos ar apeliacinės instancijos teisme – teisėjo ar teismo nutartimi. Europos konvencija dėl ekstradicijos (1957, Lietuva ratifikavo 1995) nustato, kad ekstradicija netaikoma, kai ir pagal prašančiosios, ir pagal prašomosios šalies įstatymus reikalaujamas asmuo yra atleidžiamas nuo teisminio persekiojimo ir bausmės dėl senaties termino. Daugelyje valstybių senatis netaikoma karo nusikaltėliams, taip pat už nusikaltimus taikai ir žmoniškumui (karo nusikaltimai).

Apkaltinamojo nuosprendžio vykdymo senaties terminas skaičiuojamas nuo nuosprendžio įsiteisėjimo dienos iki jo vykdymo pradžios ir yra diferencijuojamas pagal paskirtos bausmės dydį. Apkaltinamasis nuosprendis nebevykdomas nuo jo įsiteisėjimo dienos praėjus tam tikram laikotarpiui ir jei nuteistasis per šį laikotarpį nevengė (pavyzdžiui, nesislapstė, negyveno su padirbtais dokumentais) atlikti paskirtos bausmės bei nepadarė naujos nusikalstamos veikos.

LIETUVOJE apkaltinamojo nuosprendžio priėmimo ir vykdymo senaties terminų skaičiavimo ir taikymo pagrindus nustato Baudžiamasis kodeksas (2000, įsigaliojo 2003). Asmeniui, padariusiam nusikalstamą veiką ir nesislėpusiam nuo teisėsaugos bei nepadariusiam naujos nusikalstamos veikos, negali būti priimtas apkaltinamasis nuosprendis, jei yra praėję 2 metai nuo baudžiamojo nusižengimo, 5 metai nuo neatsargaus ar nesunkaus tyčinio, 8 metai nuo apysunkio tyčinio, 10 metų nuo sunkaus, 15 metų nuo labai sunkaus nusikaltimo, 20 metų nuo nusikaltimo, susijusio su tyčiniu kito žmogaus gyvybės atėmimu, padarymo. Apkaltinamasis nuosprendis negali būti priimtas nuo teisėsaugos besislėpusiam asmeniui, jei nuo to laiko, kai asmuo padarė nusikalstamą veiką, praėjo 25 metai, o nuo to laiko, kai padarė nusikaltimą, susijusį su tyčiniu kito žmogaus gyvybės atėmimu, – 30 metų ir senaties eiga nenutrūko dėl naujos tyčinės nusikalstamos veikos padarymo. Apkaltinamasis nuosprendis nevykdomas, jei jis nebuvo įvykdytas per 2 metus, kai paskirta bausmė už baudžiamąjį nusižengimą, arba per 3 metus, kai paskirta ne laisvės atėmimo bausmė arba paskirta laisvės atėmimo bausmė neviršija 2 metų, arba per 5 metus – kai laisvės atėmimo bausmė neviršija 5 metų, arba per 10 metų – kai laisvės atėmimo bausmė neviršija 10 metų, arba per 15 metų – kai laisvės atėmimo bausmė daugiau kaip 10 metų ar paskirtas laisvės atėmimas iki gyvos galvos, ir visais minėtais atvejais per nustatytą laiką nuteistasis nevengia atlikti paskirtos bausmės bei nepadaro naujos nusikalstamos veikos. Jei nuteistasis po nuosprendžio įsiteisėjimo vengia atlikti bausmę senaties eiga sustoja. Nuosprendis negali būti vykdomas, jei po jo įsiteisėjimo dienos praėjo 15 metų, o kai paskirtas laisvės atėmimas daugiau kaip 10 metų arba iki gyvos galvos – 20 metų ir senaties eiga nenutrūko dėl naujos nusikalstamos veikos padarymo. Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (2015, įsigaliojo 2017) negali būti vykdomas nutarimas skirti administracinę nuobaudą, jei jis nebuvo perduotas vykdyti per 3 mėnesius nuo priėmimo dienos. Nutarimo skirti baudą priverstinio vykdymo senaties terminas – 5 metai nuo nustatyto 40 kalendorinių dienų termino susimokėti paskirtą baudą pabaigos.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką