senkatalikiai
sénkatalikiai, Katalikų Bažnyčios atskala; jos nariai. Yra 8 autonominės tautinės Bažnyčios, priklausančios Utrechto unijai: Olandijos Senkatalikių Bažnyčia (įkurta 1724), Vokietijos Senkatalikių Bažnyčia (įkurta 1873), Šveicarijos Krikščionių Katalikų Bažnyčia (įkurta 1876), Austrijos Senkatalikių Bažnyčia (įkurta 1877), Lenkų Tautinė Katalikų Bažnyčia Jungtinėse Amerikos Valstijose (įkurta 1879), Čekijos Senkatalikių Bažnyčia (įkurta 1918), Lenkijos Katalikų Bažnyčia (įkurta 1922), Kroatijos Tautinė Katalikų Bažnyčia (įkurta 1923). Iš viso senkatalikių yra apie 0,5 mln. (2011).
Doktrina
Doktrinos pagrindas yra Utrechto deklaracija, priimta 1889 Utrechto unijos. Senkatalikiai skelbia išpažįstantys ankstyvosios krikščionybės (1 a.) tikybą (Apaštalų simbolis), 7 sakramentus, nepripažįsta Šventosios Dvasios kilimo iš Dievo Tėvo ir Dievo Sūnaus (Filioque), Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo prasidėjimo ir Ėmimo į dangų dogmų (bet gerbia Švč. Mergelę Mariją ir šventuosius), Senojo Testamento Antrojo kanono knygų, Tridento susirinkimo nutarimų dėl bažnytinės drausmės, popiežiaus primato ir popiežiaus neklaidingumo, dvasininkų celibato, relikvijų ir paveikslų gerbimo, procesijų. Komunija teikiama abiem – duonos ir vyno – pavidalais. Liturgijoje gausu laiminimų, apeigos atliekamos vietos kalba.
Bažnytinė organizacija
Bažnytinė organizacija yra griežtos hierarchinės struktūros, aukščiausioji valdymo institucija – sinodas (sudaro pasauliečiai ir dvasininkai), vyskupai renkami, pripažįstama moterų kunigystė.
Istorija
Senkatalikiai atsirado 18 a. Olandijoje, kai Apaštalų Sostas Utrechto kapitulai nesuteikė teisės laisvai išsirinkti vyskupą ir nepritarė jansenizmui. 1724 Olandijoje įsisteigė nauja Bažnyčia ir atsiskyrė nuo Romos. 19 a. ėmė steigtis daugiau senkatalikių Bažnyčių. Tam įtakos turėjo teologijos profesoriaus J. J. I. von Döllingerio vadovaujama pasauliečių grupė Vokietijoje, nepripažinusi Vatikano I susirinkimo (1870) nutarimų dėl popiežiaus primato ir neklaidingumo dogmų. Vokietijoje pirma senkatalikių bendruomenė įsteigta 1871 Miunchene sušauktame kongrese, kuriame daugiausia dalyvavo įvairių protestantų bendruomenių atstovai. 1873 Vokietijos senkatalikiai Kölne išrinko vyskupą, užmezgė ryšius su jansenistais, 1889 su jais sudarė Utrechto uniją.