Senųjų Trakų piliavietė

Senųjų Trakų piliavietė

Senųjų Trakų piliavietė iš viršaus

Senjų Trãkų piliãvietė, piliavietė su papiliu ir papėdės gyvenviete Senųjų Trakų (Trakų rajono savivaldybės teritorija, Senųjų Trakų seniūnija) pietryčiuose esančioje kalvoje. Yra Senųjų Trakų piliavietės rezervato teritorijoje. Senųjų Trakų piliavietė datuojama 15 amžiumi.

Aikštelė keturkampė apie 130 × 150 m dydžio, iš šiaurės, vakarų ir pietų apsupta 40 m pločio, 6–8 m gylio griovio. 1994–1997 ir 2008 piliavietę tyrė Lietuvos istorijos instituto ekspedicija (vadovas A. Kuncevičius). Apie 700 m2 plote iki 2,2 m gylio kultūriniame sluoksnyje rasta ginklų (arbaleto ir strėlių antgalių), darbo įrankių (peilių, galąstuvų, verpstukų, žirklių, žvejybos kabliukas), papuošalų (žiedų, apyrankių), valdovų Vytauto Didžiojo, Aleksandro, Žygimanto Augusto laikų monetų, kitų daiktų (spynų ir jų raktų), 19–20 a. radinių.

Šalia pilies 2 ha plote buvusioje papėdės gyvenvietėje 1994–1995 Lietuvos istorijos instituto ekspedicija iki 1,5 m gylio 14 a. kultūriniame sluoksnyje rado ginklų (arbaleto antgalių), darbo įrankių (peilių, ylų, galąstuvų), papuošalų (segių, pakabučių, auskarų), raitelio ir žirgo aprangos fragmentų (pentinų, grandininių šarvų), kryželį, keramikos dirbinių fragmentų. Aptikta kiautiniu būdu statytos iki 2 m storio gynybinės sienos (už jos būta medinių pastatų) liekanų.

Radiniai saugomi Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Trakų istorijos muziejuje.

Senųjų Trakų pilis buvo pastatyta strategiškai svarbioje vietoje šalia kryžiuočių karo kelio, vedančio į Vilnių, ir dėl patogios padėties labai trumpą laiką tarp 1316 ir 1323 buvo Lietuvos valstybės sostine. Pirmą kartą Trakai (dabar Senieji Trakai) ir Trakų kunigaikštystė paminėta 1337 Vygando Marburgiečio kronikoje. Gedimino pastatyta Senųjų Trakų pilis – viena seniausių mūrinių pilių Lietuvoje. 1345–1382 Senųjų Trakų pilį valdė Žemaitijos ir Trakų kunigaikštis Kęstutis. Pilyje apie 1350 gimė Vytautas. Pilis buvo sunaikinta 1391 kryžiuočių antpuolio metu ir neatstatyta.

Šiaurės vakarinėje piliavietės dalyje ant 2 m aukščio kalvelės 1899 pastatyta Senųjų Trakų Viešpaties Apreiškimo Švč. Mergelei Marijai ir Šv. Benedikto bažnyčia. 18 a. 8 dešimtmetyje pastatytas vienuolyno pastatas, vėliau šiaurės rytų dalyje – medinis sandėlis. Šiaurinėje pusėje griovys užpiltas įrengiant įvažiavimą į piliavietę.

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką