bendrovės Meta duomenų centro serveriai

severis, tarnýbinė stots, kompiuterių tinklo mazgas, atliekantis tam tikras funkcijas pagal kitų tinkle esančių kompiuterių, vadinamų klientais, užklausas. Mazgą sudaro techninė (specialus kompiuteris) ir programinė įranga. Tiek pats kompiuteris, tiek programinė įranga, tiek jų visuma sutrumpintai vadinama serveriu, nors tiksliau turėtų būti vadinama serverio kompiuteriu arba serverio programine įranga. Serveris priima tinklo vartotojų (klientų) komandas, tvarko jų vykdymą, aprūpina ištekliais kitus tinklo kompiuterius. Dažniausiai pagal paskirtį skiriamos kelios serverių rūšys: failų serveriai (FTP), pašto serveriai (POP3, SMTP, IMAP), tinklalapių serveriai (angl. web server), duomenų bazių serveriai (DB), aplikacijų (programų) serveriai. Daugeliu atvejų tas pats kompiuteris gali atlikti visas šias funkcijas priklausomai nuo to, kokios serverio programos bus įdiegtos.

Serverių naudojimas pagrįstas kliento ir serverio (angl. client-server) architektūra: kliento programa prisijungia prie serverio, skirto tam tikrai užduočiai, ir siunčia pastarajam užklausas, kurios yra vykdomos. Dėl to galima lengvai organizuoti daugelio vartotojų bendrą darbą, efektyviau panaudoti skaičiavimo resursus, padidinti sistemų patikimumą. Dėl darbo pobūdžio bei saugumo reikalavimų serveriuose dažniausiai naudojamos specialios operacinės sistemos (UNIX, Linux, Windows Server, NetWare), nors kartais būna ir serverių, naudojančių įprastas Windows ar iOS sistemas. T. p. dėl patikimumo ir daugelio vartotojų greito aptarnavimo reikalavimų serverių programinė įranga yra diegiama į specialiai tam skirtas sparčiai veikiančias mašinas (kompiuterius), kurių techninė įranga yra galingesnė, patikimesnė ir yra labiau apsaugota nuo techninių gedimų ir pašalinių trukdžių.

Serveriu vadinama ir speciali programa, kuri veikia kompiuteryje. Paleidus tokią programą bet kuriame kitame interneto jungtį turinčiame kompiuteryje, jis t. p. tampa serveriu. Toks serveris pasiekiamas iš bet kurios pasaulio vietos pagal jo IP adresą. Priklausomai nuo konfigūracijos, IP adresas gali būti pastovus arba keistis kiekvienąkart įjungiant kompiuterį. P2P (angl. peer-to-peer) sistemose kiekvienas kompiuteris iš karto yra ir klientas, ir serveris. Vienu metu kompiuteryje gali veikti kelių skirtingų funkcijų serverių programos (pvz., viename serverio kompiuteryje gali veikti duomenų bazių, elektroninio pašto ir tinklalapių serverių programos). Tačiau veikiant daugiau programų reikalingas ir didesnis kompiuterio (serverio) pajėgumas.

2727

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką