vienuolynas (pastatytas 9 amžiuje) Sevano ežero pakrantėje

Sevãnas (Sevan), Gök Cay (Gek Čãjus), ežeras Armėnijoje, Armėnijos kalnyne, tarp Pambako, Šachdago, Gehamo ir Vardeniso kalnagūbrių. Plotas 1360 km2 (didžiausias Kaukazo regione). Vidutinis gylis 41 m, didžiausias gylis 86 m, vandens paviršiaus altitudė 1905 metrai. Sevanas dviejų kyšulių dalijamas į mažesnį, gilesnį Mažąjį Sevaną (Sevano šiaurės vakarinė dalis) ir Didįjį Sevaną (pietrytinė dalis). Didžiojo Sevano amžius apie 1 mln. metų, Mažojo – ne daugiau kaip 1 mln. metų.

Įteka 28 upeliai, išteka Hrazdanas. Vandens paviršiaus temperatūra liepą–rugpjūtį 17–19 °C. Užšąla tik per šalčiausias žiemas (spalį–gruodį). Sevano ir Hrazdano vandenį naudoja Sevano-Hrazdano kaskada.

Veisiasi endeminiai sevaniniai upėtakiai, yra sevaninių ūsorių, įstrižasnukių ūsorių, vėžių. Pakrantėse gausu paukščių: armėninių kirų, mažųjų gulbių, mažųjų žąsų, šalminių ančių, kirų kvatoklių. Sevanas – svarbi paukščių migracijos poilsio ir žiemojimo vieta. Sevanas yra svarbiausias gėlo vandens šaltinis Užkaukazės regione. Vanduo naudojamas irigacijai, elektros energijai gaminti.

Plėtojama pramoninė žvejyba. Turizmas. Pakrantėse išlikę architektūros ir archeologijos paveldo. Sevano pusiasalyje ežero šiaurės vakariniame krante yra vienuolynas (pastatytas 9 amžiuje).

Pakrančių didžiausi miestai: Sevanas, Gavaras.

Sevano nacionalinis parkas (įkurtas 1978). Nuo 1993 Sevanas – Ramsaro konvencijos saugoma vietovė.

-Mažasis Sevanas; -Didysis Sevanas; -Užkaukazė

2271

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką