sezoniniai ekonomikos pokyčiai

sezòniniai ekonòmikos pókyčiai, ekonominių rodiklių svyravimai, kuriuos lemia kasmetinė sezonų kaita. Sezoniniai ekonomikos pokyčiai priklauso nuo kalendorinio metų laiko, kuriam būdingi kokie nors gamtos reiškiniai, sezoniniai darbai, religinės ir valstybinės šventės, kultūriniai renginiai. Sezoniniai ekonomikos pokyčiai gali pasireikšti ir konkrečioje ekonomikos šakoje (pirmiausia žemės ūkyje, statyboje, turizmo ir pramogų organizavimo versle), ir visos šalies ūkyje.

Svarbiausi ekonominiai rodikliai, kurie kinta dėl sezoninių ekonomikos pokyčių, yra sezoninės gamybos, sezoninio prekių ir paslaugų pardavimo ir vartojimo mastas, dažnai ir jų kainos (pavyzdžiui, drabužių ir avalynės, skirtų tam tikram sezonui, turistinių kelionių), sezoninis nedarbas. Metų ketvirčiais pasikartojantys sezoniniai ekonomikos pokyčiai dar vadinami sezoniniu ciklu. Trumpojo laikotarpio makroekonominėje analizėje sezoniniai ekonomikos pokyčiai įvertinami, ilgojo laikotarpio analizėje – eliminuojami (ekonominių rodiklių svyravimai koreguojami pašalinant sezoniškumo įtaką), kad statistiniai duomenys rodytų svarbesnius ilgalaikius ekonomikos pokyčius ir ekonominio ciklo kitimo veiksnius. Sezoninius ekonomikos pokyčius būtina tirti, nes jų neįvertinus gali atsirasti nepageidaujamų padarinių, kurie sulėtintų ekonominį augimą ir padidintų nedarbą tam tikrais kalendorinių metų mėnesiais ar ketvirčiais. Kiekvienos šalies vyriausybė turi atsižvelgti į jos ūkiui būdingus sezoninius ekonomikos pokyčius, vykdyti atitinkamą ekonominę politiką, reguliuojančią ekonominius procesus įprastų sezoninių nuosmukių laikotarpiu ir mažinančią jų neigiamą poveikį šalies ekonominei plėtrai.

Klasikinis sezoninių ekonomikos pokyčių pavyzdys yra Šiaurės Afrikos šalys (Egiptas, Tunisas), kurių BVP labai priklauso nuo jų svarbiausios ekonominės veiklos – turizmo pajamų. Egipte karštaisiais vasaros mėnesiais gerokai sumažėja sezoninis turistų srautas, nors šalyje yra apie 60 % visų garsiausių senovės pasaulio istorijos paminklų. Priešingai, Tunise, garsėjančiame savo paplūdimiais, turizmo pajamas sumažina šaltasis metų sezonas. Sezono metu šiose šalyse turizmo pajamos iki 2011 Arabų pavasario (dėl jo labai sumažėjo užsienio turistų srautas) sudarė daugiau kaip 70 % BVP. Tiriant sezoninius ekonomikos pokyčius Jungtinėse Amerikos Valstijose ir daugelyje Vakarų Europos šalių nustatyta, kad Kalėdų, Naujųjų metų, Šv. Valentino dienos ir kitų švenčių proga labai padidėja sezoninis vartojimas ir mažmeninės prekybos pardavimo mastas, žiemą suvartojama daugiau šilumos ir elektros energijos, vasarą padidėja žmonių užimtumas, bet sumažėja darbo produktyvumas (dėl vasaros atostogų ir karštų orų).

2708

sezoninis ciklas; sezoniškumas

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką