Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetas
Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetas (Nordic–Baltic Eight, NB8), Šiaurės (Suomijos, Švedijos, Norvegijos, Danijos, Islandijos) ir Baltijos šalių (Estijos, Latvijos, Lietuvos) regioninio bendradarbiavimo formatas. Jis unikalus tuo, kad visos jo šalys yra NATO narės. Įsteigtas 1992 remiantis Danijos Bornholmo saloje pasirašyta Šiaurės šalių ministrų pirmininkų deklaracija, kurioje numatytas Šiaurės ir Baltijos šalių nuolatinis bendradarbiavimas įvairiose srityse. 2000 Estijos užsienio reikalų ministro T. H. Ilveso iniciatyva šis Šiaurės ir Baltijos šalių bendradarbiavimo formatas pavadintas Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetu (angl. Nordic–Baltic Eight). Jo veiklą šalys koordinuoja rotacijos būdu – kasmet kita šalis koordinatorė nustato prioritetines kryptis, rengia ir globoja susitikimus (2024 bendradarbiavimą koordinavo Švedija).
Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto ženklas 2022 veiklą koordinuojant Lietuvai
Vyksta reguliarūs ekspertų ir aukšto lygmens politikų susitikimai, apimantys įvairius sektorius. Politiniu lygmeniu pagrindinis bendradarbiavimo formatas yra kasmetiniai ministrų pirmininkų ir užsienio reikalų ministrų susitikimai (organizuojami nuo 1993). Vyksta glaudus NB8 šalių užsienio reikalų ministerijų bendradarbiavimas, organizuojami reguliarūs kitų ministrų, parlamentų narių ir ministerijų pareigūnų susitikimai.
Aštuoneto šalys pradėjo parlamentinį bendradarbiavimą 1989, kai buvo užmegzti Baltijos Asamblėjos ir Šiaurės Tarybos ryšiai. Vyko jų metiniai aukščiausio lygio, t. p. šalių dalyvių parlamentų pirmininkų, prezidiumų, komisijų ir atskirų narių susitikimai. 2004 Baltijos šalims tapus Europos Sąjungos narėmis buvo sukurtas vadinamasis NB6 formatas, apimantis NB8 šalis, priklausančias Europos Sąjungai (Danija, Suomija, Švedija, Latvija, Lietuva ir Estija). Šiaurės ir Baltijos šalių aštuonetas tapo vadinamųjų partnerių formatų dalyviu. Viena iš svarbiausių yra Sustiprintos partnerystės Šiaurės Europoje iniciatyva (e-PINE), kurią 2003 inicijavo Jungtinės Amerikos Valstijos. e-PINE pradžia tapo reguliarūs NB8 šalių ir Jungtinių Amerikos Valstijų politikų susitikimai, kurių pagrindinis tikslas yra regiono ir aplinkinių šalių saugumo, laisvės ir ekonominės gerovės stiprinimas įgyvendinant Rytų partnerystės strategiją. Vyksta nuolatinis Jungtinės Karalystės bei NB8 šalių bendradarbiavimas – nuo 2010 rengiami šalių ministrų pirmininkų Šiaurės ateities forumo (angl. Northern Future Forum) susitikimai. Nuo 2013 užsienio reikalų ministrų lygiu vyksta NB8 ir Visegrádo grupės šalių – Lenkijos, Čekijos, Slovakijos ir Vengrijos susitikimai. Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto šalys glaudžiai bendradarbiauja tarptautinėse organizacijose – Jungtinėse Tautose, Europos Taryboje, ESBO, Pasaulio banke, Tarptautiniame valiutos fonde ir kitose.
Vienas pagrindinių NB8 šalių bendradarbiavimą apibrėžiančių dokumentų yra 2010 parengta vadinamoji NB8 Išminčių ataskaita (angl. NB8 Wise Men Report). Joje pateiktos konkrečios aštuonių šalių bendradarbiavimo skatinimo gairės. Ataskaitos iniciatorė buvo 2010 NB8 šalių bendradarbiavimo koordinatorė Latvija. NB8 Išminčių ataskaitą sudarė buvęs Latvijos ministras pirmininkas ir užsienio reikalų ministras V. Birkavas ir buvęs Danijos gynybos ministras Sørenas Gade. Ataskaitoje buvo pateikti konkretūs pasiūlymai, kaip pagerinti bendradarbiavimą, ypač užsienio politikos dialogą, šalių diplomatinių atstovybių bendradarbiavimą, civilinę saugą, bendradarbiavimą gynybos ir energetikos srityse, t. p. NB8 žinomumo sklaidą.
Lietuva Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto veiklą koordinavo 2012 ir 2022.
3197