sibai
sbai (savivardžiai sibe, sibo mančžu), Azijos tauta. Gyvena Kinijoje (Dzilino ir Liaoningo provincijose, Sindziango Uigūrų autonominio rajono šiaurės vakarinėje dalyje). 21 amžiaus pradžioje iš viso buvo iki 200 000 sibų. Kaba mandžiūrų kalbos tarme, kinų, uigūrų, kazachų kalbomis. Tikintieji – šamanistai, dalis išpažįsta budizmą.
Svarbiausi verslai – žemdirbystė, gyvulininkystė, žvejyba, medžioklė. Tradicinis būstas – medinis karkasinės konstrukcijos moliu drėbtomis sienomis namas su šildomais gultais. Tradiciniai moterų drabužiai – ilga siaura suknelė, vyrų – striukė, kelnės, žiemą – ilgas chalatas. Kinijos šiaurrytinėje dalyje sibų drabužiai panašūs į kinų. Tradiciniai patiekalai kviečių, ryžių miltų pyragai, koldūnai su įvairiais įdarais, žuvų patiekalai. Geriama arbata su pienu. Vyrauja mažoji patriarchalinė šeima.
Sibai susidarė iš senųjų sianbei, šivei, džurdžėnų genčių. Manoma, 17 amžiuje iš Hulunbuiro (Vidinės Mongolijos autonominio rajono) persikėlė į Fujui (Dzilino provincija), Čičiharą. 1764 Kinijos valdžia apie 3000 sibų perkėlė į Sindziangą prie Ili upės saugoti sienų su Rusija, malšinti čacharų sukilimus.
2840