sinerginis efektas
sinèrginis efèktas, reiškinys, kai dviejų ar daugiau veiksnių, žmonių, organizacijų, veikiančių kartu kaip vienos sistemos elementai, bendras poveikis (pvz., ekonominis, socialinis, biologinis) arba veiklos rezultatas yra didesnis už jų, veikiančių atskirai, poveikį arba veiklos rezultatą.
Organizacijoje ar kitame žmonių kolektyve sinerginis efektas atsiranda, kai jo nariai keičiasi tarpusavyje ne daiktais ar kitomis materialinėmis vertybėmis, bet informacija, idėjomis ir patirtimi – dėl šių mainų jie nepraranda anksčiau turėtų informacinių išteklių ir įgyja naujų, kuriuos gali panaudoti bendram tikslui.
Sinerginis efektas dažnai supaprastintai išreiškiamas matematikos dėsniams prieštaraujančia lygybe 2 × 2 = 5, nors jo dydžio tiksliai apskaičiuoti neįmanoma, jį parodo tik galutinis bendros veiklos rezultatas.
Sinerginis efektas pasiekiamas ne visada, o tik tinkamai pasirenkant sistemos elementus, organizuojant jų sąveiką bendram tikslui pasiekti, kad tarp jų vyrautų bendradarbiavimo, o ne abejingumo ar konflikto santykiai, – priešingu atveju veikdami kartu jie gali gauti net blogesnį rezultatą nei veikdami atskirai.
sinergija