Sipónių akmuõ, Sipónių pėdúotasis akmuõ, Óžakmenis, mitologinis akmuo Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje, Dotnuvos seniūnijoje, į šiaurės vakarus nuo Siponių kaimo. Akmuo guli ūkininkų dirbamoje žemėje, apie 1 km nuo kelio Mantviliškis–Dotnuva. Valstybės saugomas kultūros paveldo objektas (1992), geologinis gamtos paveldo objektas (2002). Riedulys yra rusvos spalvos, netaisyklingos formos, smailėjantis į viršų, 1,75 m aukščio nuo žemės paviršiaus, 3,2 m pločio, 4 m ilgio. Didžiausia akmens apimtis yra ties žemės paviršiumi, todėl manoma, kad dar maždaug tokia pat akmens dalis slypi po žeme. Vakariniame akmens šone yra 4 ožkos kanopos formos duobutės (5,5 × 2 cm ir 5,5 × 1,5 cm dydžio bei 3 cm gylio, 6 × 2 cm ir 3,5 × 1 cm dydžio bei 2 cm gylio). Virš ožkos pėdų yra apie 30 × 30 m dydžio rutulio formos įdubimas. Kitas 25 × 25 cm dydžio rutulio formos įdubimas yra pietinėje akmens pusėje.

Siponių akmuo

1971 archeologai (vadovas V. Urbanavičius), ištyrę žemės plotą aplink akmenį, rado kelias glazūruotas puodų šukes (neatmetama, kad jos čia galėjusios patekti ir atsitiktinai).

Pasakojama, kad kartą iš miško išbėgęs vilkas ar keli vilkai ir užpuolę netoliese besiganantį ožį. Vilkų vejamas ožys užšokęs ant akmens ir vilkai jo negalėję pasiekti. Atskubėję žmonės vilkus nuvarė ir išgelbėjo ožį. Akmuo buvęs minkštas, jame išliko įspaustos 4 ožio pėdelės. Nuo to laiko akmenį praminė Ožakmeniu. Dar pasakojama, kad tos duobutės įspaustos velnio kanopų.

rodyklės ženklas, nukreipiantis į Siponių akmenį

Siponių akmuo

Siponių akmuo (20 a. 6–7 dešimtmetis; Kultūros paveldo centro paveldosaugos biblioteka)

Ožekmenis; Ožiakmenis

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką