Siundz (Xunzi, Hsün-tzu), tikr. Siun Kuang apie 295 pr. Kr.Dzin? (prie Handano) po 238 pr. Kr.Dzaodžuang (Šandongo provincija), kinų filosofas, vienas žymiausių konfucianizmo atstovų.

Išsilavinimas ir veikla

264 pr. Kr. įstojo į vieną žymiausių senovės Kinijos filosofijos akademijų Dzisia, ten studijavo ir dėstė. Sukūrė savo mokyklą. Vienas jo mokinių buvo Han Fei.

Filosofijos bendri bruožai

Susistemino ir išplėtojo Konfucijaus pažiūras, suteikęs joms daugiau griežtumo ir aiškumo. Konfucianizmą jungė su daoizmu, moizmu, legizmu. Pažiūras išdėstė veikale Siundzi (didžiosios traktato dalies autorystė priskiriama jam pačiam, kitos – jo mokiniams arba autorystė neaiški).

Idėjos

Teigė, kad pasaulis yra pažinus, jį pažinti galima suvokiant dao (daoizmas) ir elgiantis pagal jo principus. Prieštaravo tradicinei minčiai, kad žmogaus ir valstybių likimai yra Dangaus (tien) nulemti – Dangų suvokė kaip gamtos jėgas ir dėsnius. Neigė dvasių ir demonų egzistavimą, kritikavo kai kuriuos ritualus, prietarus. Kitaip nei Mengdzi, Siundzi teigė, kad žmogaus prigimtis yra bloga, valdoma aistrų, egoistiška. Tai, kas žmoguje yra gera, įgyjama per auklėjimą, klasikinių tekstų mokymąsi, taisyklių ir ritualų (li) laikymąsi. Pabrėžė dao reikšmę doroviniam tobulėjimui.

Siundzi

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką