siuvėjai
siuvjai, etnologijoje – amatininkai arba darbininkai, siuvantys drabužius.
Lietuvoje 14–15 amžiuje miestuose buvo susitelkusių siuvėjų; jie siuvo drabužius Lietuvos didžiojo kunigaikščio dvare, didikams ir miestiečiams. Pirmasis siuvėjų cechas (cechai) įkurtas 1495 Vilniuje; mieste, be didžiojo kunigaikščio, didikų ir dvasininkų siuvėjų, siuvėjo amatu galėjo verstis tik šio cecho nariai. Siuvėjai minimi Pirmajame Lietuvos Statute (1529), 16 amžiaus inventoriuose. 18 amžiaus pabaigoje Vilniaus siuvėjų cechui priklausė 38 siuvėjai, 22 pameistriai, 22 mokiniai. 1823 buvo įkurtas žydų siuvėjų cechas. Iki 19 amžiaus pabaigoje miestų ir miestelių siuvėjai amatininkai buvo susitelkę daugiausia cechuose. Jie siuvo drabužius ne tik pagal užsakymus, bet ir patys parduodavo siuvinius. 1886–1893 visi cechai panaikinti. Atsirado siuvimo pramonės įmonių, siuvančių drabužius supirkėjams ir parduotuvėms.
merginos mokosi siūti (20 amžiaus 4 dešimtmetis; © Rokiškio krašto muziejus)
siuvėjo skelbimas (apie 1925; © Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka)
Miestų gyventojams drabužius siuvo ir pavieniai, Lietuvos kaimų ir miestelių gyventojams – vietiniai siuvėjai. Apie kaimo siuvėjus daugiau žinių yra nuo 19 amžiaus antros pusės. Vieni jų siuvo savo namuose, kiti keliaudavo per kaimus. Apsistoję dvi–šešias savaites šeimynai pasiūdavo viršutinius drabužius. Siuvimo įrankius (žirkles, mastą, laidynę) keliaujantys siuvėjai nešiojosi medžiaginiuose krepšeliuose. Nuo 19 amžiaus pabaigos, pradėjus siūti rankinėmis, vėliau – kojinėmis siuvamosiomis mašinomis, valstiečiai siuvėjus parsiveždavo į namus. Už darbą atsilygindavo pinigais, iš dalies ir maisto produktais. Siuvėjas turėdavo 1–3 mokinius, juos už tam tikrą atlyginimą mokydavo dvejus–trejus metus. Keliaujantys siuvėjai dažnai buvo geri pasakotojai (jų pasiklausyti susirinkdavo viso kaimo vyrai), išdaigininkai, piršliai, mokėdavo groti smuiku arba kitu instrumentu, lietuviškos spaudos draudimo laikotarpiu kai kurie net platino nelegalią spaudą.
Sovietiniu laikotarpiu dauguma siuvėjų dirbo buitinio aptarnavimo kombinatuose, siuvimo fabrikuose, buvo ir dirbančių individualiai.
siuvėjas