atramų (kairėje) vaizdavimas skaičiuojamojoje schemoje (dešinėje): a – paslankiosios lankstinės, b – nepaslankiosios lankstinės, c – nejudamosios

skaičiúojamoji schemà, sutartinis supaprastintas statinio, kokios nors konstrukcijos ar konstrukcinio elemento ir jų apkrovų modelis arba atvaizdas. Sudarant skaičiuojamąją schemą remiamasi tam tikromis hipotezėmis ir prielaidomis. Teigiama, kad visos skaičiuojamų konstrukcijų medžiagos yra vienalytės, vientisos, visiškai tamprios, izotropinės ir tiesiškai deformuojamos (be to, deformacijos yra labai mažos). Kadangi realių objektų geometrinė forma yra labai įvairi, sudarant skaičiuojamąją schemą visi elementai pagal panašumą keičiami į tiesius ir kreivus strypus, plokštes ar kevalus. Daugelį sudėtingų konstrukcijų galima laikyti sudarytomis iš strypų (strypinėmis), pvz., kolona, sija, važiuoklės ašis yra tiesūs strypai, arka – kreivas. Kai visų strypų ašys ir apkrovos yra vienoje plokštumoje, strypinė sistema yra plokščioji, kai ne vienoje – erdvinė. Plokštėmis laikoma ir plokščioji pastato ar tilto perdanga, ir plokščias valties dugnas, kevalu – ir skliautinė perdanga, ir lėktuvo sparnas.

Strypai skaičiuojamojoje schemoje žymimi geometrine ašimi, plokštės ir kevalai – viduriniu paviršiumi, kuris eina per elemento vidurį ir yra vienodai nutolęs nuo abiejų išorinių paviršių. Strypinės konstrukcijos elementų (strypų) ašys konstrukciniame mazge susikerta viename taške, elementus jungiantys lankstai laikomi idealiais (pasisuka be trinties). Konstrukcijų atramos ir konstrukcinių elementų jungtys skaičiuojamojoje schemoje vaizduojamos sutartiniais ženklais. Supaprastinama ir konstrukciją veikiančių jėgų sistema – tariama, kad išorinės apkrovos veikia viename paviršiaus taške (koncentruotoji apkrova) arba vienoje linijoje (išskirstytoji apkrova), o joms besipriešinančios atraminės reakcijos visada yra statmenos konstrukcijos galimo judėjimo krypčiai. Naudojantis skaičiuojamąja schema supaprastėja skaičiavimas, o skaičiavimo rezultatų patikimumas praktiniams poreikiams yra pakankamas.

sija (a) ir jos skaičiuojamoji schema (b)

Papildoma informacija
Turinys
Bendra informacija
Straipsnio informacija
Autorius (-iai)
Redaktorius (-iai)
Publikuota
Redaguota
Siūlykite savo nuotrauką