slydimo guoliai
hidrodinaminis slydimo guolis
slydmo guõliai, guoliai, kurių veleno (ašies) kakliukas slysta atraminiu paviršiumi. Tarp kakliuko ir atraminio paviršiaus dažniausiai būna tepalo arba dujų sluoksnis. Slydimo guolių darbinio paviršiaus forma būna cilindrinė, kūginė arba rutulinė. Jie būna išardomi ir neišardomi. Neišardomojo guolio įdėklas montuojamas tiesiog įrenginio korpuse. Išardomieji turi atskirą korpusą, kuriame montuojamas įdėklas. Išardomuosiuose slydimo guoliuose patogiau montuoti velenus. Jeigu guolių korpusai statomi ant atskirų rėmų, naudojami nusistatantieji įdėklai. Pagal guolio keliamosios jėgos sudarymo būdą slydimo guoliai būna hidrodinaminiai, hidrostatiniai, aerodinaminiai ir aerostatiniai. Hidrodinaminiuose slydimo guoliuose sukdamasis velenas įtraukia tepalą į pleištinį tarpą, esantį tarp kakliuko ir įdėklo darbo paviršių.
Daugiausia naudojami daugiapleiščiai hidrodinaminiai slydimo guoliai, kurių įdėklai remiasi į sferinius atraminius pirštus. Taikomi konstrukcijose su greitaeigiais velenais. Tepalas užpildo paviršių mikronelygumus ir atlaiko išorinę apkrovą neleisdamas liestis darbiniams paviršiams (trinties koeficientas sumažėja iki 0,0015–0,003). Lėtaeigiams sunkiems velenams, negalintiems dirbti hidrodinaminės trinties sąlygomis, naudojami hidrostatiniai slydimo guoliai. Jų tepimo sistema susideda iš pačių guolių, droselių ir siurblio. Droseliai palaiko pastovų tepalo kiekį, kad velenas visą laiką būtų vienodai slegiamas iš visų pusių ir jo kakliuko centras sutaptų su guolio įdėklo centru. Šie guoliai yra standūs ir atsparūs vibracijoms, ilgaamžiai. Dažniausiai naudojami metalo pjovimo staklėse. Greitaeigiams lengviems velenams plačiai taikomi aerodinaminiai ir aerostatiniai guoliai, dirbantys suslėgto oro ar dujų terpėje. Šių guolių standumas mažesnis negu hidrodinaminių ir hidrostatinių. Slydimo guolių įdėklai daromi iš medžiagos, kuri atspari dilimui, laidi šilumai ir prie kurios gerai limpa tepalas (susidaro atspari plėvelė). Šių savybių turi babitai, alavinės ir švininės bronzos, t. p. bimetalai, turintys 1–2 mm storio antifrikcinį sluoksnį. Įdėklai t. p. daromi iš ketaus, metalokeraminių medžiagų, grafito, polimerų ir kitų medžiagų.
hidrodinaminio slydimo guolio schema: 1 – korpusas, 2 – įdėklas, 3 – atraminis pirštas, 4 – velenas, 5 – tepalo pleištas